Czy można sterować snem? "Pewne procesy kończymy właśnie w marzeniach sennych"

Po co nam sny? - Jedne teorie mówią, że śniąc, porządkujemy pewne informacje, inne - że wygaszamy emocje, których doświadczyliśmy w ciągu dnia - wyjaśniał w TOK FM psycholog, Leon Ciechanowski.

Leon Ciechanowski, psycholog z Uniwersytetu SWPS oraz Fundacji Mózg zaznaczył w TOK FM, że wśród samych badaczy nie ma zgody, czym tak naprawdę  jest sen. Podkreślił, że zjawisko definiuje się na dużym poziomie ogólności. - To jest pewne doświadczenie o charakterze czasami emocjonalnym, czasami wizualnym, czasami głosowym - wyjaśniał.

Z kolei Pola Borkiewicz, projektantka, badaczka i reżyserka snów dodała, że do tej pory uważano, iż marzenia senne zdarzają się tylko w fazie REM, natomiast teraz wiadomo, że pojawiają się one też w innych fazach.

Dzięki współczesnym badaniom możemy także powiedzieć, która część mózgu jest podczas snu aktywna. Możemy dzięki temu stwierdzić, że sen przebiera np. formę zjawiska wizualnego.

Goście Jana Stradowskiego zaznaczyli, że badanie snów cały czas się rozwija. 

Czy jeśli nie pamiętamy snu, to znaczy, że nic nam się nie śniło?

Pola Borkiewicz zaznaczyła, że pamięć o śnie  a pytanie o to, czy rzeczywiście go mieliśmy, to dwie odrębne kwestie. 

- Pewien proces się dokonuje i my naturalnie o nim zapominamy. Pewną rolą snu jest też praca z pamięcią, z emocjami, tzn. że my pewne procesy kończymy w marzeniach sennych i już dalej o nich nie pamiętamy, ale pewne zostają z nami, a ekstremalne - w postaci koszmarów - zostają z nami i jeszcze nas wybudzają - wyjaśniała badaczka.

Z kolei Leon Ciechanowski tłumaczył, dlaczego śnimy. - Jedne teorie mówią o tym, że śniąc, porządkujemy pewne informacje, inne - że regulujemy emocje, czyli np. wygaszamy niektóre z tych, których doświadczyliśmy w ciągu dnia - wyjaśniał. Dla  porządku dodał, że są też teorie mówiące, że sny są efektem zbędnym. 

Specjalistka dodała, że podczas snów przygotowujemy się na przyszłe doświadczenia: Testujemy nasze emocje, przychodzą nam na myśl pewne rozwiązania, które będziemy mogli wykorzystać np. następnego dnia. 

Czy można świadomie wpływać na sny?

Zdaniem ekspertki podczas snu bodźce zewnętrzne docierają do naszej świadomości, np. hałas zza okna. 

Tłumaczyła również, czym są koszmary. - Związane są one z rozwojem mózgu i występują od dziecka. Są efektem przepracowywania pewnych rzeczy - zaznaczyła. Dodała, że do innej kategorii należą uporczywe koszmary, które mogą być pokłosiem jakiegoś traumatycznego doświadczenia. 

Zaznaczyła jednak, że można im przeciwdziałać, np. podając podczas snu pozytywne bodźce. Do treści świadomości dociera np. dźwięk, który jest kojarzony przez mózg z jakimś pozytywnym, uspokajającym obrazem.  

Specjalistka podkreśliła jednak, że raczej można wpłynąć na to, co nam się nie przyśni, niż na to, co nam się przyśni.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • czy jesteśmy świadomi w trakcie śnienia?
  • co się dzieje, kiedy ludzie są pozbawieni marzeń sennych?
  • czy u osób niewidomych widać w czasie snu aktywność mózgu w korze wzrokowej?
  • sny jako kino dla naszego umysłu
  • o aplikacji ułatwiającej zasypianie i spokojny sen

TOK FM PREMIUM