Do kiedy wniosek o mały ZUS? Czas dla firm się kończy

Wiele wskazuje na to, że nie wszyscy uprawnieni przedsiębiorcy skorzystają w tym roku z tzw. małego ZUS-u, czyli możliwości opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Termin składania dokumentów mija 8 stycznia.
Zobacz wideo

Dotąd formalności niezbędne do tego, by skorzystać z małego ZUS-u, dopełniło zaledwie 10 procent firm. A czasu pozostało niewiele, bo termin na przerejestrowanie się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych mija 8 stycznia.

Ten krótki 7-dniowy termin wynika z ustawy. A Sejm, który mógłby go wydłużyć na przykład do końca miesiąca, zbiera się dopiero w połowie stycznia - czyli już po czasie.

A co to właściwie jest mały ZUS?

Mały ZUS to oferta dla osób, które w ubiegłym roku prowadziły działalność gospodarczą - albo przez całe 12 miesięcy, albo jedynie przez część roku. Nie skorzystają z niego osoby, które dopiero co zakładają działalność - dla nich przygotowano inne uproszczenia, np. ulgę na start. I drugie ważne zastrzeżenie: z małego ZUS-u można skorzystać, jeśli w całym roku nasz przychód był niższy niż 63 tysiące złotych. 

Odpowiednie dokumenty trzeba złożyć do 8 stycznia. Ale trzeba pamiętać, że z obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne możemy korzystać w sumie przez 3 lata w ciągu pięciu lat prowadzenia przez nas firmy. Okres ten możemy podzielić - czyli jeśli w ciągu roku nasze przychody chwilowo wyraźnie wzrosną, mamy możliwość wycofania się z małego ZUS-u, płacenia normalnych składek - by później, w kolejnym okresie słabych przychodów, mieć opcję na ponowne obniżenie ZUS-u.

To może wydawać się skomplikowane, ale ograniczenia są po to, by nie prowokować firm do sztucznego ograniczania rozwoju - tylko po to, by dłużej mieć możliwość ubiegać się o zniżki. Tak przynajmniej tłumaczy to resort przedsiębiorczości.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM