Duma i Nowoczesność będzie zdelegalizowana? Sąd rozpatruje wniosek ws. organizatorów obchodów urodzin Hitlera
Wniosek o delegalizację Dumy i Nowoczesności, w lutym 2018 roku, złożył starosta Wodzisławia Śląskiego Ireneusz Serwotka. Do postępowania włączyła się Prokuratora Okręgowa w Gliwicach, która prowadzi śledztwo w sprawie propagowania nazistowskiego ustroju w trakcie zorganizowania obchodów urodzin Adolfa Hitlera.
Podczas rozprawy prokurator Jacek Pańczyk tłumaczy, że doszło do rażącego naruszenia prawa przez członków stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.
Czytaj też: "Najbardziej szokujących scen nie wyemitowaliśmy" Kittel o reportażu Superwizjera>>>
Starosta Wodzisławia Śląskiego złożył wniosek o delegalizację organizacji po opublikowaniu przygotowanego przez dziennikarzy Superwizjera TVN reportażu, o rocznicy urodzin Adolfa Hitlera, którą świętowali członkowie stowarzyszenia.
Stowarzyszenie organizujące obchody urodzin Hitlera ma siedzibę w Wodzisławiu Śląskim. To właśnie starosta tego powiatu sprawuje nad nim nadzór i ma prawo sprawdzać, czy organizacja działa zgodnie ze swoim statutem i przepisami prawa. Duma i Nowoczesność zarejestrowana jest w Krajowym Rejestrze Sądowym jako organizacja pożytku publicznego.
Duma i Nowoczesność. O delegalizację nie będzie łatwo
W Polsce niezmiernie rzadko dochodzi do delegalizacji stowarzyszeń. Jak ocenił w TOK FM mec. Mirosław Wróblewski, z Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego RPO, tego typu przypadki można policzyć "na palcach jednej ręki".
- A skutecznych postępowań w takiej sprawie... ja znam jedno, w historii ostatnich 29 lat. W 2009 roku sąd w Opolu, na wniosek prokuratury, stwierdził delegalizację stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny. Chodziło o zachowanie antysemickie, hajlowanie i inne działania propagujące faszystowski charakter państwa - mówił prawnik, komentując złożenie wniosku przez starostę wodzisławskiego. Jak podkreślił prawnik, postępowanie w przypadku Dumy i Nowoczesności nie będzie łatwe.