Turyści ewakuowani z Doliny Pięciu Stawów Polskich. Śmigłowiec TOPR latał kilka razy

Turyści utknęli w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich ze względu na zagrożenie lawinowe. Dzisiaj ewakuował ich śmigłowiec.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ewakuowało w piątek (4 stycznia) wszystkich turystów znajdujących się w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. 

22 osoby utknęły w nim z powodu panującego w Tatrach 4 stopnia zagrożenia lawinowego. 

dnmsi;olahjfd;gioda;iojda'op

Śmigłowiec ratowniczy mógł wystartować, ponieważ w Tatrach nastąpiła poprawa pogody. Około południa zza chmur wyszło słońce, a śnieg przestał podać. 

Aby ewakuować wszystkich turystów, ratownicy wykonali pięć lotów, co pozwoliło na bezpieczne przetransportowanie na dół 21 turystów i dyżurującego w schronisku ratownika TOPR. 

Schronisko nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki

Na razie nie jest planowana ewakuacja turystów ze schronisk z Morskiego Oka i Doliny Roztoki. Ich gospodarze zapewniają, że przebywający w nich turyści są bezpieczni i mogą w nich pozostać tak długo, jak będzie trzeba. 

Od czwartku w całych Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Ratownicy odradzają wszelkich wyjść w góry, ponieważ lawiny mogą schodzić nawet samoczynnie. Droga do Morskiego Oka została zamknięta.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM