Borelioza. Pierwsze objawy. Po jakim czasie i gdzie występują?

Jakie są objawy boreliozy u człowieka? Po jakim czasie mogą wystąpić? Co zrobić, kiedy ukąsi nas kleszcz i kiedy lekarz zaleci stosowanie antybiotyku?
Zobacz wideo

Nie lekceważmy kleszczy, oglądajmy się po spacerach, umiejętnie kleszcze wyjmujmy, gdy zauważymy coś niepokojącego na ciele - idźmy do lekarza.

Bywają sytuacje, gdy w ogóle nie zauważyliśmy kleszcza, a jednak zaraził nas boreliozą. Nie zauważyliśmy również zmiany na skórze - rumienia wędrującego. Często mija dużo czasu, zanim odczujemy z tego powodu jakieś dolegliwości: zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne zostaną zdiagnozowane jako skutki boreliozy.

Na tym etapie pacjenci leczeni są w specjalistycznych placówkach w zależności od tego, jaki narząd uszkodziła choroba.

Borelioza. Jakie są objawy?

Objawem charakterystycznym dla boreliozy jest tzw. rumień wędrujący na ciele. Był kleszcz - rumienia nie ma. Jak stwierdzić, czy osoba jest zarażona boreliozą? 

Można zrobić testy, ale nie wcześniej niż dwa tygodnie od ukąszenia.

Procedura zaczyna się od testu przesiewowego ELISA. Wynik ujemny oznacza, że nie jesteśmy zarażeni boreliozą. Wynik dodatni oznacza natomiast konieczność wykonania kolejnych testów.  Wykonuje się wówczas tzw. test Western - Blot. I znowu podobnie. Dodatni wynik też jeszcze nie przesądza o tym, że mamy boreliozę. 

Nie tylko borelioza. Kleszczowe zapalenie mózgu

Drugą obok boreliozy chorobą, którą w naszym klimacie najczęściej przenoszą kleszcze, jest kleszczowe zapalenie mózgu. Dochodzi do niego, kiedy człowieka ugryzie zakażony wirusem kleszcz. Eksperci szacują, że jest ich 3-15 proc., najwięcej w rejonach: białostockim, podlaskim i warszawsko-mazurskim.

W ubiegłym roku kleszczowe zapalenie mózgu potwierdzono w Polsce u 150 osób. Kontakt z wirusem ma z pewnością o wiele więcej osób, ale na szczęście u większości z nich układ odpornościowy radzi sobie z wirusem sam i choroba przebiega zupełnie bezobjawowo.

Pamiętajmy, że przeciwko kleszczowemu mózgu, można się zaszczepić. 

Kleszcze. Kiedy zastosować antybiotyk?

Kiedy wyjmiemy klesza, powinniśmy zwrócić uwagę czy wokół miejsca ukąszenia nie pojawia się rumień. 

Lekarz często odmawia podania antybiotyku od razu i każe czekać na pojawienie się rumienia wędrującego. Jeżeli taki się pojawi - stawiana jest diagnoza, antybiotyk zostaje podany.

Bywa jednak i tak, że obserwowaliśmy miejsce ukąszenia i nie pojawiło się nic, co mogłoby być rumieniem wędrującym, czyli czerwoną plamą, która powiększa się, a w jej środku powstaje charakterystyczne przejaśnienie.

Rumień pojawia się między drugim a piątym tygodniem od ukąszenia.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Co zrobić, gdy ktoś tonie? Co to jest utonięcie wtórne? Ratownicy wyjaśniają

TOK FM PREMIUM