Afty na języku. Sposoby leczenia aft

Afty to małe nadżerki w jamie ustnej. Jak można je leczyć w domu i kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Afty to małe owrzodzenia połączone ze stanem zapalnym. Mogą pojawiać się na błonie śluzowej jamy ustnej, wardze lub języku. Mogą występować pojedynczo lub kilka może pojawić się jednocześnie. Jest to często spotykana dolegliwość u ludzi w różnym wieku.

Afty. Przyczyny

Przyczyn powstawania aft może być bardzo wiele. Jedna z nich to nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Nie chodzi jednak o niemycie zębów, ale także o jedzenie brudnymi sztućcami, spożywanie niemytych owoców i warzyw, jak również o złe nawyki, w tym obgryzanie paznokci. Wywołać je mogą także wyrzynające się ósemki czy po prostu choroby zębów jak próchnica, zapalenie miazgi lub kamień nazębny. Powstanie aft może być również spowodowane mechanicznym uszkodzeniem jamy ustnej, np. podczas szczotkowania zębów, niewłaściwie dopasowaną protezą, stresem, alergią, nadwrażliwością pokarmową czy przyjmowaniem różnych leków. 

Afty czasami są mylnie nazywane pleśniawkami, które są czymś zupełnie innym. To kremowo-biały nalot wywoływany przez grzyby. Pleśniawki nie bolą tak bardzo, jak afty i pojawiają się zazwyczaj u dzieci. 

Afty. Sposoby leczenia

Potrafią być bardzo bolesne i uciążliwe, goją się jednak samoistnie w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Możliwe są jednak ich nawroty. Wtedy mi się o tzw. aftozie nawrotowej. Często występuje ona rodzinnie. Kiedy dotknięci są nią oboje rodzice, prawdopodobieństwo wystąpienia aft u ich dziecka wynosi 90 proc.

Afty leczy się miejscowo, używając środków działających przeciwbólowo, łagodząco, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Zapobiegają one rozwojowi zakażeń i przyspieszają gojenie się aft.

Jeśli afty nie znikają po tygodniu leczenia lub często nawracają, warto udać się do lekarza. Mogą być one również objawem poważniejszej choroby jak zapalenie zatok, choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia, utajona infekcja grzybicza np. jelit, zakażenie wirusem brodawczaka czy też opryszczki.  

Co zrobić, gdy ktoś tonie? Co to jest utonięcie wtórne? Ratownicy wyjaśniają

DOSTĘP PREMIUM