Amerykańscy Żydzi "zaniepokojeni" wejściem Andruszkiewicza do rządu
W komunikacie opublikowanym w piątek na Twitterze warszawskiego biura AJC w Europie Środkowej zaznaczono, że Młodzież Wszechpolska kontynuuje międzywojenną tradycję organizacji o tej samej nazwie i znana jest z nacjonalistycznej doktryny. Przywołano też słowa "Deklaracji ideowej" MW z 1931 r., w której twierdzono, że "Żydzi są grupą rasowo obcą", a wytyczną polskiej polityki wobec nich powinna być ich izolacja i "najdalej idące zmniejszenie ich liczby w państwie".
- Polityczne dziedzictwo ruchu, który otwarcie głosił idee rasistowskie i propagował dyskryminację na tle etnicznym na uniwersytetach - jak to czyniła Młodzież Wszechpolska w latach trzydziestych - rodzi poważne pytania dotyczące jego dzisiejszej obecności w sferze publicznej - oceniło AJC.
W komunikacie zaznaczono, że nowo powołany wiceminister cyfryzacji w latach 2015-2016 był prezesem MW. "Z zaniepokojeniem przyjęliśmy decyzję o powołaniu pana posła Adama Andruszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji" - oświadczono.
Cytowana w komunikacie dyrektor warszawskiego biura AJC w Europie Środkowej Agnieszka Markiewicz podkreśliła, że w czasach, gdy - jak mówiła - poważnym problemem jest poziom antysemityzmu w Europie, "zwalczanie mowy nienawiści w internecie staje się kluczowym zadaniem".
- Decyzja o powołaniu byłego prezesa organizacji nacjonalistycznej na wiceministra ds. cyfryzacji zaskakuje, szczególnie w świetle ostatnich sondaży, które pokazują, że antysemityzm w cyberprzestrzeni jest dla Europy rosnącym zagrożeniem - powiedziała Markiewicz. - Chcemy wierzyć, że polskie organy ścigania będą podejmowały działania w odpowiedzi na mowę nienawiści i podżeganie do nienawiści w internecie - dodała.
Andruszkiewicz, związany ze środowiskami narodowymi były poseł Kukiz'15 (obecnie niezrzeszony), pełni urząd sekretarza stanu w resorcie cyfryzacji od 28 grudnia. Jego nominacja została negatywnie przyjęta przez opozycję.
American Jewish Committee (AJC) powstało w 1906 roku w celu poprawy statusu życia Żydów na całym świecie oraz działania na rzecz przestrzegania praw człowieka i wartości demokratycznych. Jego główna siedziba mieści się w Nowym Jorku. Posiada również 22 biura regionalne w Stanach Zjednoczonych, 10 biur zagranicznych oraz 33 międzynarodowe umowy stowarzyszeniowe ze społecznościami żydowskimi. W marcu 2017 r. otworzyło w Warszawie swoje 5. biuro w Europie.
-
Radlin jak śląskie Pompeje? Mieszkańcy żądają wyjaśnień. "Nie wiemy, co na nas spadło"
-
PiS boi się "Zielonej granicy"? "To nie Holland zrobiła z polskich funkcjonariuszy bandytów"
-
Generał Skrzypczak poruszony doniesieniami o inwigilacji. "Nie wiem, czym sobie zasłużyłem"
-
Co Błaszczak ujawnił w spocie, a co przemilczał? Ekspert odsłania kulisy manipulacji PiS
-
Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie i policja
- Ukraina i Słowacja dogadały się w sprawie zboża. Kijów cofa skargę do WTO
- "Nie umią w te klocki". Sienkiewicz o błędach PiS w relacjach z Ukrainą
- MSWiA robi konkurencję Holland? Przed "Zieloną granicą" pojawi się rządowy spot
- Rząd opozycji zgrilluje PiS? "Wyborcy mają obiecane igrzyska i je dostaną" [podcast DZIEŃ PO WYBORACH]
- Zażartował, że w bagażu ma bombę i pistolet. Zamiast biletu dostał mandat