Skąd NIK wziął informację o 2 kg dodatków "E" zjadanych rocznie? Dziwne źródło w raporcie Izby

"To, że w oficjalnym dokumencie informacja, która została wybrana na leitmotiv, pochodzi nie-wiadomo-skąd (a przynajmniej nie można dobrnąć do jej poważnego źródła) jest po prostu smutne" - ocenia Karolina Głowacka. Dziennikarka TOK FM postanowiła sprawdzić, skąd Najwyższa Izba Kontroli wzięła "najmocniejszą" informację z najnowszego raportu. O dodatkach "E" w żywności.

Nowy organ w naszym ciele, zdjęcie pojedynczego atomu. Zobacz, co jeszcze przegapiłaś/eś w 2018 w nauce

W miniony czwartek (3 stycznia) Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport pod tytułem "'E' w żywności bez kontroli". Najczęściej powtarzany wniosek tego raportu i pierwsze zdanie informacji prasowej na jego temat brzmiało: Ponad 2 kg - tyle przeciętny konsument spożywa w ciągu roku dodatków do żywności oznaczonych różnego rodzaju 'E'. Oczywiście zdanie było powielane przez wszystkie media, bo w powszechnym przekonaniu "E" nie jest najlepszym, co w jedzeniu powinno się znajdować.

Dziennikarka Radia TOK FM Karolina Głowacka postanowiła sprawdzić, skąd NIK ma informację o dwóch kilogramach zjadanych przez nas rocznie dodatków do żywności. "Zajrzałam więc do całego raportu NIK, szukając źródła tejże informacji. W przypisie (widoczne na jednym ze screenów) jest powołanie się na panel ekspercki, który odbył się w NIK-u". W dokumencie nie ma jednak linku do zapisu panelu oraz informacji, kto podał tę daną ani w którym momencie panelu. Dziennikarka zauważa dalej: Jest za to inne odniesienie - i to jest dopiero ciekawe - kieruje ono na stronę zdrowie. com. pl. Strona, jak Państwo widzą, jest czymś w rodzaju płatnej platformy umieszczania artykułów sponsorowanych. Korzystają z niej różne firmy okołomedyczne. Nie wiadomo, kto dokładnie stoi za stroną, zakładka "kontakt" odsyła do siedziby na Filipinach. Większość artykułów jest niepodpisana. Może to, co jest tam napisane, jest prawdziwe, a może nie - napisała Karolina Głowacka.

Karolina Głowacka dotarła również do zapisu panelu, na który w przypisie powołuje się NIK. W czasie trzygodzinnej dyskusji informacja o 2 kg dodatków chemicznych w jedzeniu pada z ust... szefa Izby Krzysztofa Kwiatkowskiego, który komentuje obecną w prezentacji grafikę:

Informacja więc pada, ale ani w wypowiedzi Kwiatkowskiego, ani na grafice nie widać powołania na źródło tej danej. Wygląda to więc tak, jakby NIK we własnym raporcie zamieściła powołanie na... siebie samą. 

Leitmotiv nie-wiadomo-skąd

Jak podkreśla dziennikarka, sensacyjny ton raportu, który firmuje NIK, może dziwić. Ale "to, że w oficjalnym dokumencie informacja, która została wybrana na leitmotiv, pochodzi nie-wiadomo-skąd (a przynajmniej nie można dobrnąć do jej poważnego źródła) jest po prostu smutne. Mamy, jako społeczeństwo, kłopot z weryfikacją źródeł, ale nie spodziewałam się, że dotyczy on urzędników Najwyższej Izby Kontroli".

Głowacka podkreśla, że nie podważa to "zasadniczych tez raportu: o niewystarczającej kontroli żywności, o tym, że powinniśmy uważać, kupując i jedząc przetworzone produkty".  Bo to bardzo ważny problem i trzeba o tym informować. "Tym większa szkoda, że w takim dokumencie można znaleźć babola tej skali" - podsumowała dziennikarka TOK FM.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (46)
Raport NIK na temat dodatków do żywności. Skąd się wzięły 2 kg dodatków "E" rocznie?
Zaloguj się
 • luketjorself

  Oceniono 21 razy 19

  Brawo dla dziennikarki. Poważnie. 99% dziennikarzy poda informację dalej i do widzenia. A tutaj coś dziennikarce nie zagrało i postanowiła sięgnąć do źródeł. Przeczytała raport, poprosiła o zapis z konferencji itd. Szacunek.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 17 razy 13

  Teraz wszelkie informacje mają swoje źródła w objawieniach.
  Szukajcie w Toruniu.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 10 razy 10

  Już czekam na wysyp wszelkiego rodzaju cudownych cukierków które będą unieszkodliwiać to straszne E w naszym organizmie.

 • vomiting_frog

  Oceniono 12 razy 10

  E-300 to kwas askorbinowy. Witamina C. To jest witamina niezbędna człowiekowi do życia.
  E-301 to askorbinian sodu. Znowu forma witaminy C takie rzeczy to się ludziom w tym kraju sprzedaje jako lekarstwa na raka i spesę.

 • qwertura

  Oceniono 11 razy 9

  Może wyczytali na portalu plotkarskim.

 • gaciekesikowej

  Oceniono 8 razy 8

  Princes Mae Bicz Jesusa Street, Barangay 1 Kabankalan City, Negros Occidental - jeżeli źródła instytucji państwowych pochodzą z takich adresów to to Państwo już nawet teoretyczne nie jest, totalna żenada

 • gotlama

  Oceniono 4 razy 4

  A bałwaństwo od raportu wie, że wielokroć zdrowszy od sacharozy ksylitol z soku brzozowego to E967? Witamina C to E300 itd...

 • jarsons70

  Oceniono 2 razy 2

  A swoja drogą, to ciekawe, że ludzie boją się ogólnie mówiąc E, które są wypisywane na etykiecie, można znaleźć ich nazwę, właściwości, bezpieczne dawki itp, a nie boja się alkoholu lub substancji, które dostają się do żywności przez nieprawidłowe przechowywanie, uprawę (przenawożenie, środki ochrony roślin), przetwarzanie (nawet w domu np. grilowanie/smażenie, wędzenie). Tu dopiero wytwarzają się "ciekawe" związki chemiczne, ale takie np. E163 o jakże groźnie brzmiącej nazwie - antocyjany, to na pewno dają murowanego raka po 3 spożyciach, a tymczasem są to pospolite barwniki występujące w prawie wszystkich owocach.
  Bójmy się własnej niewiedzy, a nie wszystkiego, co ma E!!!.

 • gotlama

  Oceniono 2 razy 2

  Spoko, powołają komisję z "wysoko kwalifikowanych" kadr pisowskich, która przez parę lat będzie gonić swój ogon, biorąc sute pensje. I o to chodzi ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX