Sebastian Wierzbicki o projekcie Barbary Nowackiej: Pokrzyżowała plany koleżankom i kolegom z lewicy
Barbara Nowacka przedstawiła projekt ustawy, zakładający m.in. zniesienie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa.
Założone przez nią stowarzyszenie Inicjatywa Polska będzie zbierać w internecie podpisy pod petycją o świeckim państwie do 20 lutego. Jeśli Sejm się nią nie zajmie, polityczka zapowiada, że rozpocznie zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie. Projekt ma być pierwszym etapem rozdziału państwa od Kościoła.
O jego ocenę prowadząca Poranek Radia TOK FM Dominika Wielowieyska poprosiła Sebastiana Wierzbickiego, wiceprzewodniczącego SLD.
- Przede wszystkim dziwię się, że Barbara Nowacka wybrała taką formułę - stwierdził oraz zaznaczył, że według niego polityczka, jako członkini Koalicji Obywatelskiej, mogła poprosić swoich kolegów-posłów o złożenie takiego projektu poselskiego.
Dziennikarka przypomniała jednak, że w Sejmie jest już podobna propozycja, wspierana przez Katarzynę Lubnauer. - Składanie kolejnego projektu nie ma sensu, tu chodzi raczej o mobilizację opinii publicznej - podkreśliła prowadząca program.
Wiceprzewodniczący SLD zaznaczył jednak, że Kongres Świeckości - forum skupiające partie polityczne i organizacje, zajmujące się rozdzieleniem państwa od Kościoła - od pewnego już czasu pracowało nad obywatelskim projektem ustawy.
- Ten projekt już jest przygotowany, za chwilę trafi do konsultacji społecznych, a potem będą zbierane pod nim podpisy. Nie pod petycją, jak robi to Barbara Nowacka, która ją skieruje do sejmowej komisji petycji i tam ten projekt zaginie, tylko będzie to projekt obywatelski ustawy, który uzyska ponad 100 tys. podpisów i będzie musiał być rozpatrywany przez Sejm. Barbara Nowacka wiedziała doskonale, że takie prace się toczą w tym gronie i dziwię się, że tak naprawdę pokrzyżowała plany swoim koleżankom i kolegom z lewicy - wyjaśniał.
Dlaczego SLD nie zajęło się rozdzieleniem państwa od Kościoła?
Sebastian Wierzbicki podkreślił, że rozdział państwa od Kościoła od dawna jest w programie SLD. Dziennikarka zwróciła jednak uwagę, że Sojusz był oskarżany o to, że w wielu sprawach szedł na rękę Kościołowi. - SLD rządziło dwukrotnie i nigdy nie przeprowadziło takiego projektu, jak finansowanie religii przez Kościół - podkreśliła.
- Tak, ale trzeba pamiętać, że czasy Sojuszu Lewicy Demokratycznej przypadały m.in. na wprowadzenie Polski do Unii Europejskiej. Premier Leszek Miller musiał wówczas ważyć na szali, czy ryzykować uwalenie referendum europejskiego i w konsekwencji niewejście do Unii, czy wyciszyć jakiekolwiek konflikty z Kościołem. Myślę, że wybrał mniejsze zło - stwierdził, zaznaczając, że SLD wielokrotnie podejmowało różne inicjatywy ustawodawcze, ale nie znajdowały one większości w Sejmie. - Aczkolwiek, być może moi starsi koledzy powinni być w tym bardziej konsekwentni - dodał.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
- czy Leszek Miller wystartuje do PE?
- czy Włodzimierz Czarzasty powinien zrezygnować z funkcji przewodniczącego SLD?
-
"Ktoś prezesa okłamuje, żeby się cieszył". Lubnauer o głośnych słowach Kaczyńskiego o marszu
-
Ujawniono plan opozycji na końcówkę kampanii. Ekspert ma wątpliwości, czy to dobra ścieżka
-
"Nie wyobrażam sobie, by wygraną opozycji komentowała Holecka". Co z TVP po wygranej opozycji?
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Nagroda Nobla 2023. Laureatami w dziedzinie medycyny zostali Katalin Karikó i Drew Weissman
- "Król dopalaczy" ma trafić do więzienia. Jest wyrok sądu w głośnej sprawie
- Polska wygrała z Kanadą! Nasi siatkarze coraz bliżej igrzysk olimpijskich
- Oto niekwestionowany zwycięzca Marszu Miliona Serc. "Nie jest dziadersem jak Donald Tusk czy Jarosław Kaczyński"
- Billboardy WOŚP to agitacja wyborcza? Natychmiastowa reakcja Owsiaka
- Nagroda Nobla 2023. Laureatami w dziedzinie fizyki zostali Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L'Huillier