Diety onkologiczne istnieją. Sok z buraka, witamina C i kasza jaglana nie zrobią jednak cudów

Co jeść, gdy chorujemy na nowotwór? Wbrew mitom nie kaszę jaglaną, hektolitry witaminy C i sok z buraka. O tym, jak się odżywiać, gdy cierpimy na raka, mówił w TOK FM dziennikarz i lekarz Paweł Walewski z "Polityki".
Zobacz wideo

Prowadząca audycję Karolina Głowacka zauważyła, że powszechne są dwa skrajne podejścia w tej kwestii. Pierwsze to lansowanie "cudownych" produktów i specyfików, których jedzenie ma nas błyskawicznie wyleczyć, drugie to całkowite lekceważenie diety i jej wpływu na przebieg leczenia nowotworowego.

- Trudno z tego wyłuskać, co jest w porządku, a co jest głupotą - zauważyła dziennikarka TOK FM. Według niej zamieszanie potęguje fakt, że na półkach popularnych księgarni królują pseudonaukowe i wzajemnie sprzeczne poradniki dotyczące diet nowotworowych.

Paweł Walewski zauważył, że obecnie ważniejszym źródłem informacji dla pacjentów jest internet, w którym można napisać wszystko, w tym także rzeczy wyssane z palca. Polecił książkę trzech renomowanych dietetyczek pt. "Nie daj się rakowi. Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej" i zachęcił do tego, by sięgając po różne publikacje sprawdzać, kto je napisał lub je poleca.

Dieta onkologiczna skrojona na miarę

Ekspert powiedział, że obecnie po postawieniu diagnozy nowotworowej niektórzy lekarze zaczynają sprawdzać, czy pacjent jest dobrze odżywiony, by móc ruszyć z leczeniem, które jest niestety agresywne. To nowość, bo dawniej onkolodzy w ogóle nie brali pod uwagę takich kwestii, jak odżywienie pacjenta i jego dieta, a mają one znaczenie. Pośpiechowi w podejmowaniu leczenia sprzyjało wykrycie raka w fazie zaawansowanej.

- Rady, jakich udziela lekarz czy dietetyk, muszą być indywidualne - podkreślił Paweł Walewski, dodając, że organizm każdego człowieka jest inny, czego dowodem są np. odmienne reakcje na radioterapię czy chemioterapię (niektórzy chorzy znoszą je bardzo dobrze, inni gorzej). Lekarz podkreślił także, że dieta profilaktyczna i onkologiczna to zupełnie różne sprawy.

- Jeżeli nie ma żadnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, np. przy białaczce, raku piersi czy płuc, nie ma żadnych zakazów, które sprawiałyby, że jadłospis powinien być skromny. To, że trzeba się wystrzegać cukru, to mit - powiedział Paweł Walewski. - O co chodzi w chorobie nowotworowej? By pacjent był silny po to, by przetrwać trudy leczenia - zaznaczył ekspert.

Paweł Walewski zauważył także, że niestety nadal wielu lekarzy pomija kwestię diety onkologicznej - albo z powodu niewiedzy, albo złej organizacji systemu ochrony zdrowia i życia w Polsce.

Czy wcześniej słyszałaś/-eś o czymś takim jak diety onkologiczne?

DOSTĘP PREMIUM