Nowa mapa pedofilii w Kościele to nie wszystko. Prawnicy skrzyknęli się, by reprezentować ofiary księży

Mapa pedofilii w Kościele została zaktualizowana. Jej nową wersję, uzupełnioną o kolejne zgłoszenia ofiar, zaprezentowała w Sejmie posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!) razem z Fundacją "Nie lękajcie się".

Ofiary przestępczości seksualnej w Kościele rzymskokatolickim od teraz będą mogły skorzystać z pomocy konsorcjum prawniczego, które powstało przy Fundacji z inicjatywy adwokatów z kilku miast w Polsce.

Spotkanie o pedofilii w Kościele odbyło się w ramach Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Mowie Nienawiści i Ochrony Praw Człowieka. Obok posłanki Scheuring-Wielgus wystąpili m.in. Agata Diduszko-Zyglewska, radna Warszawy wybrana z listy Koalicji Obywatelskiej, oraz Marek Lisiński, prezes Fundacji "Nie lękajcie się".

Jak powiedziała Agata Diduszko-Zyglewska, po tym, jak w październiku 2018 r. Fundacja opublikowała wstępną wersję mapy pedofilii w Kościele, do Fundacji  "Nie lękajcie się" przyszło kilkaset nowych zgłoszeń związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci i młodzieży.

Nowa mapa pedofilii w Kościele - liczby

Część zgłoszeń udało się już potwierdzić. Łącznie Fundacja zweryfikowała 94 zgłoszenia ofiar i odnotowała 89 doniesień medialnych. Fundacja ustaliła, że skazano 92 sprawców i doliczono się 384 ofiar.

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus skierowała interwencje poselskie do 44 prokuratur. Odpowiedzi nadeszły z 31 z nich. Według łącznych danych tych prokuratur od 2001 roku wpłynęły 23 zawiadomienia o przestępczości seksualnej reprezentantów Kościoła wobec dzieci i młodzieży. - Z tego tylko dwa zawiadomienia wpłynęły z samego Kościoła - dodała Joanna Scheuring-Wielgus, przypominając, że biskupi mają obowiązek informowania państwa o przestępczości wobec małoletnich, ale - jak oceniła - mimo to tego nie robią.

Fundacja "Nie lękajcie się" złożyła pięć zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Obecnie trwa pięć innych postępowań w sprawach wykorzystywania seksualnego najmłodszych w Kościele. Jak zaznaczyła posłanka Teraz!, wiele spraw nie może być już rozstrzygniętych przed sądem, gdyż się przedawniły. Joanna Scheuring-Wielgus dodała, że należy zlikwidować instytucję przedawnienia w przypadku przestępczości seksualnej wobec dzieci i młodzieży. Zapowiedziała także, że w lutym Fundacja przedstawi na synodzie w Watykanie raport o zaniechaniach biskupów w Polsce.

Marek Lisiński zaprosił ofiary przestępstw seksualnych do skorzystania z bezpłatnej pomocy psychologicznej i prawnej nowo otwartego Centrum Pomocy Ofiarom Molestowanym w Dzieciństwie, mieszczącego się w Warszawie przy ul. Mickiewicza 30/48. Zaznaczył, że Fundacja ma trudności z pozyskaniem środków publicznych na ten cel, dlatego zbiórkę na funkcjonowanie placówki prowadzi za pomocą Facebooka.

Czy wsparłaś/-eś lub rozważasz wsparcie Centrum Pomocy Ofiarom Molestowanym w Dzieciństwie?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Mapa pedofilii w Kościele. Fundacja "Nie lękajcie się" i posłanka Joanna Scheuring-Wielgus przedstawili nową wersję mapy
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 4 razy 4

  Biorąc pod uwagę fakt, że pedofile są przenoszeni z parafii do parafii, mapę należy chyba aktualizować jak najczęściej.
  Najlepszym rozwiązaniem było by przeniesienie tych księży do więzień.
  Wtedy wystarczyłaby jedna mapa raz na dziesięć lat.
  Być może, gdyby to nasze kołtuńskie społeczeństwo poszło śladem Irlandczyków, nie trzeba by już takich mapek robić.
  Gdyby to nasze zakłamane społeczeństwo, jakże wrażliwe na krzywdę bliźnich, poszło śladem takich krajów jak USA, Australia, czy kraje Beneluksu, robiono by teraz mapki wskazujące na wysokość odszkodowań wypłacanych przez KK w poszczególnych regionach kraju.

  Ale u nas ksindza się boją.
  Wierzą, że dzięki niemu dostaną się do Nieba.
  Ja do takiego "Nieba" a już szczególnie w takim towarzystwie, zwyczajnie się nie wybieram.
  Wolę tworzyć tu na Ziemi miejsce dobrego, acz krótkiego życia.

 • eski57

  Oceniono 5 razy 3

  - mimo niezliczonej ilości ujawnionych (a nie ujawnionych… ?) w KK seksualnych wykroczeń , NIE rozumiem dlaczego Zarządzający K. Katolickim nie podejmują decyzji o likwidacji celibatu i uznaniu homoseksualizmu jako naturalnej seksualności …
  Przecież samo ujawnianie takich wykroczeń ich nie wyeliminuje , tylko spowoduje zwiększenie ostrożności …, bo TO jest BIOLOGIA – Natura ; chyba jedynym wyjściem jest Kastracja ! ? ….
  Duchowni mają świadomość , że z Niebios NIE ma żadnego oddziaływania na człowieka , bo Zostaliśmy obdarzeni wolną Wolą … i Ani Bóg , ani przeznaczenie NIE rządzi naszym życiem !

 • troque

  Oceniono 2 razy 2

  Proporcjonalnie do liczby aktywnych klechów, zakonnic i zakonnikow - około 63000 - udokumentowane i ujawnione sprawy to zaledwie około 0,3%. Jeśli uzględnic wyłacznie klechów - a jest ich 31000 to zaledwie ~0,7%

  W krajach gdzie dobrano sie do zboczonych dobrodzei ich mafijnej organizacji proporconalny udział to od 5 do 10% .... dlaczego w Polsce miałoby byc mniej?

  To wierzchołek góry lodowej - i to jest przerażajace.

  A przy okazji - podobno około 5% populacji 'cywilnej' ma takie skłonnosci - tylko ze oni nie sa systemowo ukrywani, nie uzyskuja niograniczonego dostepu do dzieci, ich dane w Polsce sa ujawnione w rejestrze,szfuńciowie patronujacy tej bandzie nie wystapuja z pozycji wyższosci moralnej ani nie zostaja świetymi.

 • marek.trybut.2019

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawe, czy jeżeli Fundacja przedstawi na synodzie w Watykanie raport o zaniechaniach biskupów w Polsce, to Kościół i jego akolici powiedzą, że "ulica skarży się za granicą"?

 • rastablaster

  Oceniono 5 razy -1

  Jak już pozamiatamy pedofilii w KK, to trzeba będzie zabrać się za mniejszość żydowską w Polsce. Nie ma przyzwolenia na barbarzyński obyczaj okaleczania genitaliów noworodków w 21 wieku i w cywilizowanym kraju.

  Wierzę głęboko, że TOK FM poprowadzi krucjatę tak zajadłą, jak to przeciw pederastom KK.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy -4

  Widac ze najnowsza edycja dziennikow Goebbelsa zistala przeczytana przez lewackie gremnia, moze przy tej okazji kilka cytatow

  Krzyz chrzescian należy usunac ze wszystkich katedr i zastapic go niesmiertelnym symbolem teutonow swastyka Rosenberg
  Musimy zmienic nasze myslenie cokolwiek mowi Fuehrer jest samo w sobie religia w czystej formie Dr Goebbels
  Zaledwie kilka elementow rozni Chrystusa od Hitlera, ale Hitler jest zbyt potezny by porownywac go z kims tak malym Streicher
  Adolf Hitler naszym zbawicielem najszlachetniejszy czlowiek na ziemi, dla Hitlera zyjemy i za Hitlera umrzemy nasz Hitler jest naszym Panem, który rzadzi nowym wspanialym swiatem
  W oczach dzieci chce ujrzec blysk drapieznika Hitler

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX