Nowa mapa pedofilii w Kościele to nie wszystko. Prawnicy skrzyknęli się, by reprezentować ofiary księży
Ofiary przestępczości seksualnej w Kościele rzymskokatolickim od teraz będą mogły skorzystać z pomocy konsorcjum prawniczego, które powstało przy Fundacji z inicjatywy adwokatów z kilku miast w Polsce.
Spotkanie o pedofilii w Kościele odbyło się w ramach Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Mowie Nienawiści i Ochrony Praw Człowieka. Obok posłanki Scheuring-Wielgus wystąpili m.in. Agata Diduszko-Zyglewska, radna Warszawy wybrana z listy Koalicji Obywatelskiej, oraz Marek Lisiński, prezes Fundacji "Nie lękajcie się".
Jak powiedziała Agata Diduszko-Zyglewska, po tym, jak w październiku 2018 r. Fundacja opublikowała wstępną wersję mapy pedofilii w Kościele, do Fundacji "Nie lękajcie się" przyszło kilkaset nowych zgłoszeń związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci i młodzieży.
Nowa mapa pedofilii w Kościele - liczby
Część zgłoszeń udało się już potwierdzić. Łącznie Fundacja zweryfikowała 94 zgłoszenia ofiar i odnotowała 89 doniesień medialnych. Fundacja ustaliła, że skazano 92 sprawców i doliczono się 384 ofiar.
Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus skierowała interwencje poselskie do 44 prokuratur. Odpowiedzi nadeszły z 31 z nich. Według łącznych danych tych prokuratur od 2001 roku wpłynęły 23 zawiadomienia o przestępczości seksualnej reprezentantów Kościoła wobec dzieci i młodzieży. - Z tego tylko dwa zawiadomienia wpłynęły z samego Kościoła - dodała Joanna Scheuring-Wielgus, przypominając, że biskupi mają obowiązek informowania państwa o przestępczości wobec małoletnich, ale - jak oceniła - mimo to tego nie robią.
Fundacja "Nie lękajcie się" złożyła pięć zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Obecnie trwa pięć innych postępowań w sprawach wykorzystywania seksualnego najmłodszych w Kościele. Jak zaznaczyła posłanka Teraz!, wiele spraw nie może być już rozstrzygniętych przed sądem, gdyż się przedawniły. Joanna Scheuring-Wielgus dodała, że należy zlikwidować instytucję przedawnienia w przypadku przestępczości seksualnej wobec dzieci i młodzieży. Zapowiedziała także, że w lutym Fundacja przedstawi na synodzie w Watykanie raport o zaniechaniach biskupów w Polsce.
Marek Lisiński zaprosił ofiary przestępstw seksualnych do skorzystania z bezpłatnej pomocy psychologicznej i prawnej nowo otwartego Centrum Pomocy Ofiarom Molestowanym w Dzieciństwie, mieszczącego się w Warszawie przy ul. Mickiewicza 30/48. Zaznaczył, że Fundacja ma trudności z pozyskaniem środków publicznych na ten cel, dlatego zbiórkę na funkcjonowanie placówki prowadzi za pomocą Facebooka.
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. Duchowny ostro o polskim Kościele: Rozpusta, rozpasanie, bezrozum
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Najpierw obdukcja, teraz donos. Aktywista po akcji SOP w Świdniku: Tak tego nie zostawię
-
Gdy policja znalazła jej dzieci w beczce, poczuła ulgę. Jolanta K. - wyrodna matka czy ofiara?
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- Będą kontrole na granicy ze Słowacją. Hołownia aż parsknął. "Powrót do PRL"
- Pierwsze sygnały ożywienia gospodarczego w Polsce? I ceny paliw wciąż w dół
- Coraz mniej kandydatów na księży. Ale jest część Polski, w której seminarzystów przybywa
- Przeczytaliśmy "Vademecum wyborcze katolika". Ksiądz rozkłada ręce: To pomyłka
- Polska ma dostać gigantyczną pożyczkę "na wsparcie obronności". USA potwierdzają