Nowa mapa pedofilii w Kościele to nie wszystko. Prawnicy skrzyknęli się, by reprezentować ofiary księży

Mapa pedofilii w Kościele została zaktualizowana. Jej nową wersję, uzupełnioną o kolejne zgłoszenia ofiar, zaprezentowała w Sejmie posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!) razem z Fundacją "Nie lękajcie się".

Ofiary przestępczości seksualnej w Kościele rzymskokatolickim od teraz będą mogły skorzystać z pomocy konsorcjum prawniczego, które powstało przy Fundacji z inicjatywy adwokatów z kilku miast w Polsce.

Spotkanie o pedofilii w Kościele odbyło się w ramach Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Mowie Nienawiści i Ochrony Praw Człowieka. Obok posłanki Scheuring-Wielgus wystąpili m.in. Agata Diduszko-Zyglewska, radna Warszawy wybrana z listy Koalicji Obywatelskiej, oraz Marek Lisiński, prezes Fundacji "Nie lękajcie się".

Jak powiedziała Agata Diduszko-Zyglewska, po tym, jak w październiku 2018 r. Fundacja opublikowała wstępną wersję mapy pedofilii w Kościele, do Fundacji  "Nie lękajcie się" przyszło kilkaset nowych zgłoszeń związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci i młodzieży.

Nowa mapa pedofilii w Kościele - liczby

Część zgłoszeń udało się już potwierdzić. Łącznie Fundacja zweryfikowała 94 zgłoszenia ofiar i odnotowała 89 doniesień medialnych. Fundacja ustaliła, że skazano 92 sprawców i doliczono się 384 ofiar.

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus skierowała interwencje poselskie do 44 prokuratur. Odpowiedzi nadeszły z 31 z nich. Według łącznych danych tych prokuratur od 2001 roku wpłynęły 23 zawiadomienia o przestępczości seksualnej reprezentantów Kościoła wobec dzieci i młodzieży. - Z tego tylko dwa zawiadomienia wpłynęły z samego Kościoła - dodała Joanna Scheuring-Wielgus, przypominając, że biskupi mają obowiązek informowania państwa o przestępczości wobec małoletnich, ale - jak oceniła - mimo to tego nie robią.

Fundacja "Nie lękajcie się" złożyła pięć zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Obecnie trwa pięć innych postępowań w sprawach wykorzystywania seksualnego najmłodszych w Kościele. Jak zaznaczyła posłanka Teraz!, wiele spraw nie może być już rozstrzygniętych przed sądem, gdyż się przedawniły. Joanna Scheuring-Wielgus dodała, że należy zlikwidować instytucję przedawnienia w przypadku przestępczości seksualnej wobec dzieci i młodzieży. Zapowiedziała także, że w lutym Fundacja przedstawi na synodzie w Watykanie raport o zaniechaniach biskupów w Polsce.

Marek Lisiński zaprosił ofiary przestępstw seksualnych do skorzystania z bezpłatnej pomocy psychologicznej i prawnej nowo otwartego Centrum Pomocy Ofiarom Molestowanym w Dzieciństwie, mieszczącego się w Warszawie przy ul. Mickiewicza 30/48. Zaznaczył, że Fundacja ma trudności z pozyskaniem środków publicznych na ten cel, dlatego zbiórkę na funkcjonowanie placówki prowadzi za pomocą Facebooka.

Czy wsparłaś/-eś lub rozważasz wsparcie Centrum Pomocy Ofiarom Molestowanym w Dzieciństwie?

TOK FM PREMIUM