Paszport "Polityki" w kategorii "Film" otrzymała Joanna Kulig za rolę w "Zimnej wojnie"

Tygodnik "Polityka" po raz 26. wręczy swoje kulturalne nagrody. Wśród nominowanych w kategorii "Film" znalazła się m.in. gwiazda "Zimnej wojny" Joanna Kulig.

Paszport „Polityki” w kategorii „Film” wędruje do Joanny Kulig. Aktorka zachwyciła polską i zagraniczną publiczność brawurową rolą w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego. Występ przyniósł aktorce m.in. Europejską Nagrodę Filmową. - Ma wszelkie cechy potrzebne, aby zostać wielką gwiazdą – zauważa jury.

Nominowani:

Agnieszka Smoczyńska

Agnieszka SmoczyńskaAgnieszka Smoczyńska RENATA DĄBROWSKA

Nominację przyniósł Smoczyńskiej film "Fuga". Miał premierę na festiwalu w Cannes w prestiżowej sekcji Tydzień Krytyki i spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Opowiada o 30-letniej kobiecie cierpiącej na fugę dysocjacyjną, zaburzenie, które powoduje całkowitą lub częściową utratę pamięci.

Rozgłos reżyserce zapewnił jej poprzedni, debiutancki film „Córki dansingu”. To feministyczny horror o dorastaniu i inicjacji skrzyżowanym z musicalem. Opowiada o wyłowionych z Wisły syrenach zamieniających się w krwiożercze wampiry. Film bardzo dobrze przyjęto w USA – za nagrodami na festiwalach poszła kinowa dystrybucja i włączenie do katalogu The Criterion Collection, dystrybutora klasyków kina. Z polskich reżyserów tego zaszczytu doczekali tylko Wajda, Polański i Kieślowski.

Joanna Kulig

Agnieszka SmoczyńskaJAKUB ORZECHOWSKI

Do nagrody "Polityki" nominowano ją za za rolę Zuli w obsypanej nagrodami "Zimnej wojnie" Pawła Pawlikowskiego. Występ przyniósł aktorce m.in. Europejską Nagrodę Filmową.

"Ma wszelkie cechy potrzebne, aby zostać wielką gwiazdą. Szczera, prostolinijna, autentyczna. Obdarzona silną osobowością. Przyciąga uwagę charakterystycznym sposobem poruszania, miękkim, lekko zachrypniętym głosem, seksapilem" - czytamy w uzasadnieniu.

 
Olga Chajdas

Olga Chajdas Olga Chajdas  Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl


Reżyserka filmu "Nina". "O filmie zrobiło się głośno na początku roku, gdy otrzymał nagrodę Big Screen na festiwalu w Rotterdamie. Jako piękny wizualnie, prowadzony długimi, intymnymi ujęciami, niestereotypowy obraz uniwersalnej miłości" - napisano w uzasadnieniu nominacji.

Później debiut fabularny Olgi Chajdas pokazywano na kolejnych zagranicznych imprezach, trafił też do konkursu Inne Spojrzenie w Gdyni oraz do konkursu filmów polskich na EnergaCamerimage w Bydgoszczy, wygrywając oba. Krytycy są na ogół zgodni, że to jeden z najbardziej odkrywczych, zaskakujących i najodważniejszych filmów minionego sezonu, pokazuje, jak bardzo zmieniły się w Polsce kobiety. Po raz pierwszy o seksualności, czy raczej o zmysłowości, opowiada się tu bez kompleksów, za to z pełną świadomością języka kina.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM