Marta Górnicka z Paszportem "Polityki" w kategorii "Teatr"

Jury, nie po raz pierwszy, nominowało w kategorii "Teatr" wyłącznie kobiety. Paszport "Polityki" otrzymała Marta Górnicka.

Chóralne spektakle Marty Górnickiej, wykorzystujące rozmaite techniki wokalne, są silnie polityczne i mierzą się z gorącymi tematami. Według definicji autorki 'łączy źródłową dla zachodniej sceny siłę zbiorowego głosu/ciała ze współczesną krytyką języka jako narzędzia władzy'.

Górnica odbierając nagrodę powiedziała, że to znak, że w teatrze nadal jest miejsce na zaangażowanie polityczne.
Przy okazji ze strony prowadzących galę padło kilka docinków pod adresem Wiadomości TVP, w których "mówią chórem".

Nominowani:

Marta Górnicka

LESZEK ZYCH

"Jest twórczynią i dyrygentką teatru chórowego – współczesnej koncepcji antycznego chóru, która według definicji autorki 'łączy źródłową dla zachodniej sceny siłę zbiorowego głosu/ciała ze współczesną krytyką języka jako narzędzia władzy'. Jej chóralne spektakle, wykorzystujące rozmaite techniki wokalne, są silnie polityczne i mierzą się z gorącymi tematami" - czytamy w uzasadnieniu nominacji.

Jej chóralne spektakle, wykorzystujące rozmaite techniki wokalne, są silnie polityczne i mierzą się z gorącymi tematami.

 
Anna Karasińska

Reżyserka Anna KarasińskaReżyserka Anna Karasińska DAWID ŻUCHOWICZJak czytamy na polityka.pl jest to twórczyni minimalistycznych przedstawień łączących teatr, sztukę opowiadania i performance. Jej etiudy krótkometrażowe, fabularne i dokumentalne zdobywały nagrody na międzynarodowych festiwalach. Do teatru przyciągnęła ją szansa 'długiego procesu pracy z ludźmi.

Zadebiutowała trzy lata temu, realizując w TR Warszawa, w ramach konkursu Teren TR spektakl „Ewelina płacze”. Jednocześnie skromny i zaskakujący, dowcipny i pełen znaczeń, stał się teatralnym hitem, objechał festiwale i utorował artystce drogę na kolejne sceny.

Weronika Szczawińska 

Weronika SzczawińskaWeronika Szczawińska DAWID ZUCHOWICZ


Reżyserka, dramaturżka i kulturoznawczyni nominowana po raz drugi. Jak czytamy w uzasadnieniu, jej spektakle mają formę esejów scenicznych, łączących elementy teatru, performance’u, tańca i refleksji teoretycznej".

Nominowana za "dojrzałą wizję społecznej odpowiedzialności teatru, działanie na rzecz zmniejszania nierówności i mądrego spotkania”.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM