Laureatką Paszportu "Polityki" za 2018 rok w kategorii Literatura jest Małgorzata Rejmer

Tygodnik "Polityka" po raz 26. wręczy swoje nagrody kulturalne. W kategorii "Literatura" m.in. Małgorzata Rejmer za książkę "Błoto słodsze niż miód".

Laureatką Paszportu „Polityki” za 2018 rok w kategorii Literatura jest Małgorzata Rejmer. Nominowano ją za książkę „Błoto słodsze niż miód”. Żeby ją napisać, w 2015 r. przeprowadziła się do Albanii. Prace trwały kilka lat. Opowiedziała o panującym tam systemie terroru. To już jej druga nominacja do Paszportów. 

Nagrodę wręczono za "umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych". - Chciałabym, abyśmy byli jak Albańczycy i nie bali się walczyć o lepsze jutro - apelowała odbierając nagrodę.

Nominowani:

Łukasz Zawada

"Autor jednego z najbardziej intrygujących debiutów tego roku, „Fragmentów dziennika SI” (Wydawnictwo Nisza), urodził się w 1984 r. w Radomiu. W twórczości prozatorskiej lubi łączyć artystyczną fikcję z doświadczeniami nauk ścisłych i popkultury" - czytamy w uzasadnieniu "Polityki".

Małgorzata Rejmer

Małgorzata RejmerMałgorzata Rejmer Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl


Nominowana za książkę „Błoto słodsze niż miód” (Czarne).  "W 2015 r. przeprowadziła się do Albanii. Początkowo myślała, że wystarczy kilka miesięcy, żeby opisać tamtą rzeczywistość, ale z czasem zrozumiała, że musi poznać język i wtopić się w ten kraj. Praca nad książką o Albanii, za którą otrzymała nominację w tym roku, zajęła jej kilka lat" - brzmi uzasadnienie nominacji. To już jej druga nominacja do Paszportów. 

Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Olga Drenda

Olga DrendaOlga Drenda Jadwiga Janowska


Autorka debiutowała przed kilkoma laty książką "Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji". Do Paszportów nominowano ją za drugą książkę, „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (Karakter). Jak tłumaczy jury, książka "to w dużej mierze kontynuacja 'Duchologii'. Drenda przygląda się polskiej rzeczywistości od czasów powojennych aż do dzisiaj".

Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>TOK FM PREMIUM