Paszporty "Polityki" 2018. Aleksander Nowak nagrodzony w kategorii "Muzyka poważna"

W kategorii "Muzyka poważna jury doceniło Aleksandra Nowaka. Tygodnik "Polityka" już po raz 26. wręczył jedne z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych - Paszporty.

BARTEK BARCZYK

Aleksandra Nowaka jury doceniło za "niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat. Za „ahat il? – siostrę bogów”, która przywraca wiarę w przyszłość opery".
Utwory Nowaka wykonywano  m.in. na Warszawskiej Jesieni, Aksamitnej Kurtynie we Lwowie i Festiwalu Prawykonań w Katowicach. Muzykolog Jan Topolski przedstawia go tak: „To twórca osobny, niewpisujący się w żadne modne kierunki. W swoich dyskretnych, czasem dowcipnych, czasem melancholijnych kompozycjach oryginalnie przetwarza rzeczywistość: strzęp rozmowy czy cytat, scenkę z ulicy, widok z okna”.

W kategorii "Muzyka poważna" nominowani byli też:

Jakub Józef Orliński

Jakub Józef Orliński kontartenorJakub Józef Orliński kontartenor JIYANG CHEN


"Młody kontratenor urodził się w 1990 r. w Warszawie i początkowo uczęszczał do liceum plastycznego. Przygodę ze śpiewem rozpoczął w Zespole Męskim Gregorianum; Warszawski Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (klasa śpiewu Anny Radziejewskiej) był jego pierwszą szkołą muzyczną". Niedawno ukazała się  jego pierwsza płyta „Anima sacra” z zespołem Il Pomo d’Oro.

Tomasz Ritter

Tomasz Ritter, I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach HistorycznychTomasz Ritter, I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych fot. Wojciech Grzędziński / NIFC"We wrześniu wygrał bezapelacyjnie I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych, mając zaledwie 23 lata".

TOK FM PREMIUM