PanGenerator z Paszportem "Polityki" w kategorii "Kultura cyfrowa"

Tegoroczne wyróżnienie otrzymał warszawski kolektyw PanGenerator Przed rokiem Paszport "Polityki" w kategorii "Kultura cyfrowa" trafił do Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak, Wojciech Piejko (Bloober Team).

PanGenerator to warszawski kolektyw artystyczny tworzony przez Piotra Barszczewskiego, Krzysztofa Cybulskiego, Krzysztofa Golińskiego i Jakuba Koźniewskiego. Misję określa zwięźle hasło: beats, bits, atoms – uderzenia, bity, atomy. Czyli łączenie różnych światów: zmysłowego, analogowego i cyfrowego w jedną całość za pomocą kreatywnego wykorzystania najnowszych rozwiązań technicznych. Jury doceniło ubiegłoroczne działania, które obejmowały dwie instalacje: nawiązującą do twórczości Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia APPARATUM oraz stworzoną w przestrzeni Filharmonii Szczecińskiej i wykorzystującą tamtejszą architekturę i akustykę SPIRALALALA.

W kategorii "Kultura cyfrowa" nominowani też byli:

11 bit studios, czyli Grzegorza Miechowskiego, Michała Drozdowskiego i Przemysława Marszała. Zasłynęli grą "Frostpunk", która jest opowieścią z jednej z alternatywnych wersji historii. Marzena Falkowska, autorka bloga „Altergranie”, chwali:  - ['Frostpunk' to] kolejne po 'This War of Mine' dzieło, które zręcznie splata etyczne dylematy z satysfakcjonującą rozgrywką. Studio w przemyślany sposób eksploruje swoją niszę, zdobywając uznanie graczy oraz krytyków i nie poświęcając przy tym artystycznych ambicji na ołtarzu rynkowego powodzenia – co w branży gier jest dzisiaj nie lada osiągnięciem.

11 bit studios nominowani do Paszportów Polityki 201611 bit studios nominowani do Paszportów Polityki 2016 Leszek Zych/Polityka

Juggler Games zadebiutowało w tym roku grą "My Memory of Us", która pokazuje przyjaźń dwojga dzieci walczących o przetrwanie w świecie, którego pierwowzorem było warszawskie getto, a jednak pozostaje on jednocześnie baśniowy i pełen alegorii. Pisarz Michał R. Wiśniewski interpretuje, że to "wystylizowana historia nazistowskiej okupacji, która najgorsze skrywa pod fantastycznymi metaforami (zgodnie z tradycją „Akademii pana Kleksa”), jednocześnie nie uciekając od nawiązań do realnych wydarzeń".

Piotr Barszczewski, Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński i Jakub Koźniewski, czyli kolektyw panGeneratorPiotr Barszczewski, Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński i Jakub Koźniewski, czyli kolektyw panGenerator Fot. panGenerator

TOK FM PREMIUM