Sprawa Igora Stachowiaka. Prokuratorskie zarzuty dla mężczyzny, który nagrywał zatrzymanie

Wrocławska prokuratura postawiła mężczyźnie zarzut naruszenia nietykalności cielesnej dwóch policjantów. Patryk H. nagrywał telefonem komórkowym, jak funkcjonariusze zatrzymywali Igora Stachowiaka.

Igor Stachowiak został zatrzymany w maju 2016 roku na wrocławskim Rynku. Po zatrzymaniu przez policję i przewiezieniu na komisariat policji Stachowiak zmarł z powodu ostrej niewydolności krążeniowo-oddechowej. 

Zatrzymanie nagrał telefonem komórkowym Patryk H. Teraz wrocławska prokuratura oskarża go o naruszenie nietykalności cielesnej dwóch policjantów.

Czytaj też: Ruszył proces w sprawie śmierci Igora Stachowiaka. Tylko jeden oskarżony policjant stawił się w sądzie

Najpierw sprawa Patryka H. została umorzona

Śledczy już raz zajmowali się zachowaniem Patryka H. - postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Rejonową Wrocław Stare Miasto zostało umorzone. Teraz, na wniosek Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, zostało wznowione. „W Prokuraturze Okręgowej stwierdzono, że zebrany materiał jest niekompletny i że umorzenie jest niezasadne, a co najmniej przedwczesne” - poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Małgorzata Klaus.

Wznowione postępowanie zakończyło się sporządzeniem aktu oskarżenia przeciwko Patrykowi H. Zarzuca się mu "użycie przemocy wobec funkcjonariuszy policji i naruszenie ich nietykalności cielesnej". "Jednego z policjantów Patryk H. pchnął, a drugiego szarpał za rękaw" - powiedziała PAP prokurator Klaus. W ten sposób oskarżony miał chcieć utrudnić policjantom interwencję wobec Stachowiaka.

Mężczyźnie grozi do trzech lat więzienia. Patryk H. nie przyznał się do winy.

Przypomnijmy, że od lipca przed wrocławskim sadem toczy się proces czterech policjantów, którzy są oskarżeni o przekroczenie uprawnień i znęcanie się fizyczne i psychiczne Igorem Stachowiakiem. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Czytaj też: RPO: Brak niezależnych sądów może sprawić, że sprawy takie jak Igora, pozostaną niewyjaśnione>>>

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM