Ostatni dzień składania wniosków ws. małego ZUS-u

80 tysięcy firm złożyło wnioski w sprawie tzw. małego ZUS-u. Dziś upływa termin składania dokumentów, które umożliwią płacenie niższej składki.
Zobacz wideo

Jak poinformowała min. Jadwiga Emilewicz, już ok. 80 tys. firm zarejestrowało się, jako tzw. "mały podatnik". Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii zaapelowała do właścicieli firm, by skorzystali z możliwości złożenia wniosku, nawet jeśli nie są pewni, czy spełniają określone przepisami kryteria dochodowe. Zapewniła, że do końca stycznia każdy będzie mógł zrobić korektę i wyrejestrować się.

Dziś (8 stycznia) ostatni dzień na złożenie wniosków ws. tzw. małego ZUS-u.

Min. Emilewicz pytana o ewentualne przedłużenie terminu, powiedziała, że jej resort wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych monitoruje cały proces, a ostateczna decyzja będzie należała do premiera Mateusza Morawieckiego.

Co to jest tzw. mały ZUS?

Przepisy dotyczące tzw. małego ZUS-u obowiązują od początku roku. Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody w ubiegłym roku nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli obecnie 63 tysięcy złotych.

Dzięki temu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów, a nie – jak dotychczas – obligatoryjnie, w wysokości ponad 1200 zł miesięcznie (łącznie ze składką na ubezpieczenie zdrowotne). Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z nowego rozwiązania, muszą do dziś (8 stycznia) zgłosić się do ZUS z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia. Chodzi o kod "tytułu ubezpieczenia 05 90 albo 05 92, w przypadku osób będących na rencie z tytułu niezdolności do pracy".

Z wyliczeń Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że nowe rozwiązanie może przynieść przedsiębiorcom blisko 5,4 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat.TOK FM PREMIUM