PO donosi do prokuratury na Ryszarda Czarneckiego. "Czy tak funkcjonują politycy w państwie PiS?"

Poseł PO Zbigniew Konwiński złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa powoływania się na wpływy w CBA przez europosła PiS Ryszarda Czarneckiego. Według niego, Czarnecki miał pośredniczyć w spotkaniu szefa CBA Ernesta Bejdy z osobą, która miała problemy ze skarbówką.

Konwiński poinformował we wtorek na konferencji prasowej o złożeniu zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa powoływania się na wpływy w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym przez europosła Ryszarda Czarneckiego.

Poseł PO przekazał, że w aktach komisji śledczej ds. VAT, jeden ze świadków, który - jak zaznaczył - "ma problemy z szeroko rozumianą skarbówką" zeznaje, że trzykrotnie spotykał się z Ryszardem Czarneckim w hotelach: Mercure, Sheraton i Sobieski. Podczas jednego z tych spotkań Czarnecki miał dać świadkowi numer telefonu do szefa CBA Ernesta Bejdy, z którym później świadek kilkakrotnie się spotkał. Po kilku kolejnych spotkaniach - jak wynika z zeznań - świadek został konsultantem ekonomicznym CBA.

- Nasuwa się oczywiście zasadne pytanie, czy wystarczy trzykrotnie umówić się na obiad w ekskluzywnym miejscu z Ryszardem Czarneckim i otrzyma się telefon do szefa CBA?. Czy tak działają służby w państwie PiS? Czy tak funkcjonują politycy w państwie PiS? Czy każdy, kto ma problem ze skarbówką może otrzymać od europosła, bądź posła partii rządzącej telefon do szefa służby śledczej? - pytał poseł PO.

Konwiński wskazywał również, że inny z przesłuchiwanych świadków zeznał, iż osoba, która pośredniczyła w umawianiu spotkań z Czarneckim miał otrzymać za to nawet milion zł.

Zdaniem Konwińskiego, sprawa ta jest "skandaliczna". - Nie może być tak, że ktoś, kto ma problemy z urzędem skarbowym spotyka się z ważnym politykiem partii rządzącej i otrzymuje telefon do szefa CBA, a później chwali się, że został konsultantem ekonomicznym w CBA. Sprawę trzeba niewątpliwie wyjaśnić i (także) udział (w sprawie) Ryszarda Czarneckiego, bo widać, że jest pośrednikiem w tych dziwnych kontaktach biznesu - mającego problemy ze skarbówką, z szefem CBA - ocenił.

Nie udało się uzyskać komentarza europosła Ryszarda Czarneckiego w tej sprawie. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM