Wicepremier Włoch Matteo Salvini w Warszawie. Spotka się z Jarosławem Kaczyńskim

Do Warszawy przyjeżdża dziś wicepremier Włoch, Matteo Salvini. Polityk ma się spotkać między innymi z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim - i według włoskich mediów - będzie go przekonywał do utworzenia sojuszu po wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz wideo

Po co Matteo Salvini przyjeżdża do Warszawy?

Matteo Salvini to lider uznawanej za skrajnie prawicową partii Liga i jednocześnie szef włoskiego MSW. Wielokrotnie krytykował Unię Europejską, spierając się z Brukselą o politykę budżetową i przyjmowanie imigrantów. Domagał się też zniesienia unijnych sankcji na Rosję, a sam chwalił Władimira Putina i już jako wicepremier jeździł do Moskwy.

Teraz przylatuje do Warszawy - i jak twierdzi dziennik "La Repubblica" - ma rozmawiać o potencjalnej koalicji z PiS po wyborach do europarlamentu - co oznaczałoby, że deputowani obu partii znaleźliby się w jednej, nowej unijnej frakcji. Na razie politycy PiS ostrożnie odnoszą się do takiego scenariusza - ale nikt z partii rządzącej do tej pory go nie wykluczył.

Spotkanie włoskiego wicepremiera z Jarosławem Kaczyńskim zaplanowano na dziś na godz. 15:00 w siedzibie PiS na Nowogrodzkiej, po nim Matteo Salvini ma się pojawić na konferencji prasowej.

Salvini spotka się z Kaczyńskim. "Sojusz się przyda"

- Ja się cieszę, że tak ważny polityk, z tak ważnego kraju, jakim są Włochy, zabiega o spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. Uważam, że Jarosław Kaczyński wykazuje się bardzo dużym instynktem politycznym, że się z nim spotyka i będzie go namawiał do poparcia stanowiska Polski w różnych ważnych sprawach - powiedział wczoraj w TVN24 wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Ocenił, że tego rodzaju sojusz "przyda się" wobec nadchodzących eurowyborów, powołania nowej Komisji Europejskiej, negocjacji wspólnego budżetu.

Bielan zauważył, że Włochy są trzecim partnerem handlowym Polski i znaczącym inwestorem w polski przemysł, a Salvini to najpopularniejszy polityk we Włoszech. - Włochy są jednym z najważniejszych państw Unii Europejskiej, są trzecią co do wielkości gospodarka UE po wyjściu Wielkiej Brytanii. Bez Włoch nie da się podjąć żadnej kluczowej decyzji w UE - powiedział wicemarszałek.

Zaznaczył, że Salvini to "najpopularniejszy polityk we Włoszech, cieszący się poparciem 60 proc. Włochów", a Liga ma szansę być największą partią w Parlamencie Europejskim po niemieckiej CDU. - Włochy są krajem, bez którego żadne ważne decyzje w UE nie powstają. Jeżeli w grupie G5, pięciu największych krajów po wyjściu Wielkiej Brytanii, Polska i Włochy przyjmą jakąś wspólna strategię, to jest strategia, której nie jest w stanie "bypassować" żaden inny kraj - mówił Bielan.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM