"Zimna wojna" z czterema nominacjami do nagród BAFTA

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego otrzymała cztery nominacje do nagród niezależnego kina brytyjskiego British Independent Film Awards. Ma szansę na wygraną w kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsze zdjęcia.

Film był najważniejszym triumfatorem Europejskich Nagród Filmowych (EFA) i jest polskim kandydatem do Oscara. Autorami scenariusza do filmu są Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki. Za zdjęcia odpowiada Łukasz Żal. Sam Pawlikowski na festiwalu w Cannes odebrał nagrodę za reżyserię.

"Zimna wojna" z szansami na nagrody BAFTA

Głównymi bohaterami "Zimnej wojny" są Zula i Wiktor (w ich rolach Joanna Kulig i Tomasz Kot), młoda dziewczyna szukająca szczęścia w powstającym zespole Mazurek (bliskim polskiemu Mazowszu) i dojrzały mężczyzna, pianista, jej instruktor.

Film jest opowieścią opartą na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle, o miłości dwójki ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Akcja melodramatu rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu.

- "Zimna wojna" to poruszająca historia dwojga ludzi. Widziałem film dwa razy i wciąż zachwyca mnie jego wielowymiarowość i bogactwo - powiedział PAP brytyjski dziennikarz, prezenter i autor popularnych programów dla BBC Michael Mosley.

- Jego ambicją nigdy nie było zostanie gwiazdą Hollywood. Chciał po prostu robić filmy, które odzwierciedlają jego osobiste wizje. Moim zdaniem "Zimna wojna" jest jak dotąd jednym z jego najlepszych dzieł. To piękna i głęboko poruszająca historia dwojga ludzi, którzy nie mogą żyć razem, ale nie mogą także żyć bez siebie. Widziałem film dwa razy i wciąż zachwyca mnie jego wielowymiarowość i bogactwo - dodał Mosley, który od lat przyjaźni się z Pawłem Pawlikowskim.

W kategorii najlepszy film nominacje do BAFTA otrzymały: "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" Spike'a Lee, "Faworyta" Yorgosa Lanthimosa, "Green Book" Petera Farrelly'ego, "Roma" Alfonso Cuaróna oraz "Narodziny gwiazdy" Bradleya Coopera.

Nagrody zostaną przyznane po raz 72. w Londynie 10 lutego. Przypomnijmy, że poprzedni film Pawła Pawlikowskiego "Ida" został uhonorowany nagrodą BAFTA w kategorii film nieanglojęzyczny. W 2005 roku zaś polski reżyser otrzymał BAFTA w kategorii najwybitniejszego brytyjskiego filmu roku za film "Lato miłości".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM