Posłanka straci immunitet za udział w akcji przeciwko pedofilii w Kościele? Policja składa wniosek

Według policji posłanka Joanna Scheuring-Wielgus miała popełnić wykroczenie podczas sierpniowej akcji Baby Shoes Remember przed katedrą w Toruniu. Komendant główny Policji chce, by marszałek Sejmu uchylił polityczce immunitet poselski.

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!) zamieściła na Twitterze skan wniosku policji do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS). Policja chce uchylenia immunitetu parlamentarzystki, by móc ją pociągnąć do odpowiedzialności za wykroczenie, które zdaniem funkcjonariuszy popełniła podczas akcji przeciw pedofilii duchownych rzymskokatolickich. Chodzi o wydarzenia z 26 sierpnia 2018 roku, gdy posłanka wzięła udział w międzynarodowej akcji Baby Shoes Remember. Protest polegał na wieszaniu dziecięcych bucików na ogrodzeniach świątyń rzymskokatolickich.

Policja zarzuca Scheuring-Wielgus, że popełniła wykroczenie, wieszając na drzwiach toruńskiej katedry plakat z napisem "Baby Shoes Remember. Stop pedofilii" bez zgody księdza zarządzającego katedrą. "Nie ma wątpliwości co do okoliczności zaistniałego zdarzenia" - pisze do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego gen. insp. Jarosław Szymczyk, który wnosi o uchylenie immunitetu posłance. Jak argumentuje komendant główny Policji, plakat antypedofilski na drzwiach katedry mogli zobaczyć katolicy, turyści, przechodnie.

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus jest zaangażowana w zwalczanie przestępczości seksualnej duchownych rzymskokatolickich wobec dzieci. Jest związana z Fundacją "Nie lękajcie się", w ramach której uczestniczyła w przygotowaniu mapy pedofilii w Kościele.

Do pisma policji odniosła się sama zainteresowana. "Jeśli mam być karana za to, że stoję po stronie ofiar, a nie sprawców i ujawniam przypadki księży pedofilów, to jestem z tego dumna. Z immunitetem czy bez NIE ODPUSZCZĘ!" - zapowiada posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.DOSTĘP PREMIUM