Nawet PiS nie jest zachwycony konferencją NBP. "Możemy poprzeć projekt PO ws. jawności pensji w banku centralnym"

Prawo i Sprawiedliwość może poprzeć projekt ustawy Platformy, który nakłada na władze i dyrektorów w Narodowym Banku Polskim obowiązek składania oświadczeń majątkowych.
Zobacz wideo

- Jeżeli nie będzie przeszkód formalno-prawnych, z pewnością poprzemy projekt ustawy autorstwa PO w sprawie jawności zarobków w NBP. Środowa konferencja NBP nie wyczerpuje tematu - zapowiedziała Beata Mazurek. Jak przyznała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, dzisiejsza konferencja zorganizowana przez bank centralny jej nie usatysfakcjonowała oraz "nie wyczerpuje tematu".

Podczas tej konferencji Ewa Raczko, zastępca dyrektora Departamentu Kadr NBP, poinformowała, że "żaden z dyrektorów w NBP nie otrzymuje - powszechnie i nieprawdziwie podawanego - w mediach wynagrodzenia w wysokości 65 tys. złotych lub wyższego". Ale nie odpowiedziała na pytania dziennikarzy, ile zarabia Martyna Wojciechowska.

Platforma Obywatelska wczoraj złożyła projekt ustawy o jawności oświadczeń majątkowych zarządu i dyrektorów Narodowego Banku Polskiego. Wedle zapowiedzi posła PO Jana Grabca, propozycjami mogłaby być przegłosowana już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Kłopotliwe "dwórki" prezesa Glapińskiego

Adam Glapiński został prezesem NBP dzięki poparciu Prawa i Sprawiedliwości. Ale sprawa wynagrodzeń i kwalifikacji bliskich współpracowniczek prezesa staje się dla rządzących coraz bardziej kłopotliwa. Do prezesa NBP z prośbą o wyjaśnienie napisał m.in. senator PiS-u Jan Maria Jackowski, który argumentował, że jego wyborcy są zbulwersowani doniesieniami na temat pensji wypłacanych w banku centralnym.

Jak pisałaNBO "Gazeta Wyborcza", Martyna Wojciechowska, szefowa departamentu komunikacji i promocji NBP, może zarabiać miesięcznie ok. 65 tys. zł brutto. Jej wykształcenie i kompetencje, tak samo jak oficjalna pensja, owiane są tajemnicą.

Pensjom nie tylko współpracowniczek prezesa Glapińskiego przyjrzy się Najwyższa Izba Kontroli. Kontrola w Narodowym Banku Polskim zaczęła się 4 stycznia.DOSTĘP PREMIUM