Matteo Salvini w Polsce. Spotkał się Brudzińskim i Morawieckim, przed nim rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim

Na wtorek w siedzibie PiS-u zaplanowano spotkanie prezesa PiS Kaczyńskiego z wicepremierem Włoch, Matteo Salvinim.

Wcześniej szef włoskiego MSW-u spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem, ministrem Joachimem Brudzińskim.

Matteo Salivini złożył też kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 

Na konferencji prasowej po spotkaniu z Brudzińskim włoski wicepremier wskazał, że Polskę i Włochy łączą "wspólne wartości, dotyczące rodziny, rozwoju, wzrostu". Poinformował jednocześnie, że "powstanie wspólny plan działania, który zasili Europę w nową krew, nową siłę, energię".

- Ponieważ w Europie przez lata dominowała oś francusko-niemiecka, my zmierzamy do nowej równowagi, nowej energii - wskazał. - W tym sensie Polska i Włochy będą bohaterami tej nowej wiosny europejskiej, tego renesansu odrodzenia prawdziwych europejskich wartości, gdzie będzie mniej finansów, mniej biurokracji, więcej pracy i więcej rodziny, a przede wszystkim więcej bezpieczeństwa - zadeklarował Matteo Salvini.

Matteo Salvini, który w środę w Warszawie spotkał się też z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. - Rozmawialiśmy o wielu ważnych, łączących nas kwestiach. Chciałbym, aby powstała oś włosko-polska - podkreślił w rozmowie z PAP Salvini.

Wizyta włoskiego polityka budzi olbrzymie kontrowersje, bo Salvini jest blisko związany z włoską skrajną prawicą i ma prorosyjskie nastawienie. Krytyki nie kryją politycy opozycji. - Gdybym miał szukać jakiejś analogii, jakiegoś porównania, to musiałbym powiedzieć, że to jest tak, jak gdyby w latach 30-tych przed II wojną światową polski rząd zawierał jakieś tajne porozumienia z rządem Mussoliniego - ocenił w Sejmie poseł PO Sławomir Nitras.

Nie ma też oficjalnej informacji o czym włoski wicepremier chce rozmawiać z prezesem Prawa i Sprawiedliwości. - Jarosław Kaczyński jest szefem zwycięskiej partii, która ma swój rząd; będzie spotykał się z kim zechce - powiedziała w środę rzeczniczka PiS Beata Mazurek. 

DOSTĘP PREMIUM