Bielan wypowiedział się o odwołaniu Glapińskiego z NBP. Matczak: Wykładnia konstytucji im. Kalego

Nie ustają kontrowersje wokół prezesa NBP Adama Glapińskiego i nieznanych zarobków jego "dwórek". Tymczasem do pomysłu odwołania Glapińskiego ze stanowiska odniósł się Adam Bielan z partii Jarosława Gowina.
Zobacz wideo

Prawicowy polityk skomentował pomysł odwołania Glapińskiego ze stanowiska szefa NBP. "Adam Glapiński został powołany w 2016 roku na sześcioletnią kadencję. Nie sposób go odwołać, ta kadencja jest zabetonowana w konstytucji" - powiedział dziś Adam Bielan w Radiu Zet.

Do słów polityka Zjednoczonej Prawicy odniósł się na Twitterze Marcin Matczak, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Przypomniał, że gdy PiS chciał usunąć ze stanowiska I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatę Gersdorf, rządzący używali zupełnie innych argumentów.

"Nowa wykładnia konstytucji: wykładnia im. Kalego. Jak człowiek jest nasz, 6-letnia kadencja konstytucyjna jest zabetonowana (Prezes NBP). Jak człowiek nie jest nasz, 6-letnia kadencja konstytucyjna jest tylko lekko przysypana wapnem i można ją spokojnie skrócić (I Prezes SN)" - napisał prof. Matczak na Twitterze.

Jego tweet wywołał reakcje wielu internautów, w tym osób publicznych. "Ale kadencja powinna obowiązywać Trzeba tylko mianować i wybierać innych ludzi niż Glapiński" - napisał Leszek Balcerowicz. "Jak Kaczyński podejmie decyzję to Glapiński z NBP odejdzie na własną prośbę np. z powodów zdrowotnych..." - napisała jedna z internautek. "Napiszmy ustawę zmieniającą dopuszczalny wiek emerytalny szefa NBP największy obecnego prezesa i pa misiu!" - zażartował inny użytkownik Twittera, odnosząc się do manewrów PiS z ustawą o Sądzie Najwyższym.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM