NBP: Nasze pieniądze to nie środki publiczne. Ekspert: NSA twierdzi inaczej

- Już sama nazwa Narodowy Bank Polski sugeruje, że jest to instytucja publiczna - komentował w TOK FM Krzysztof Izdebski z Fundacji ePaństwo.

Podczas dzisiejszej konferencji NBP, którą zwołano w odpowiedzi na kontrowersje dot. wysokości zarobków dyrektorów zatrudnionych w tej instytucji, usłyszeliśmy, że pensje dla pracowników nie pochodzą z budżetu państwa ani nie są to środki publiczne w rozumieniu ustawy. W związku z tym NBP nie chce ujawnić wysokości zarobków poszczególnych pracowników. 

- Jako prawnik i jako obywatel jestem zdruzgotany - tak wypowiedź Ewy Raczko, która przedstawiała stanowisko NBP na konferencji, skomentował na antenie TOK FM Krzysztof Izdebski z Fundacji ePaństwo. Nie zgadza się on z argumentacją, że środki NBP nie są środkami publicznymi.

Zobacz wideo

- Już sama nazwa Narodowy Bank Polski sugeruje, że jest to instytucja publiczna. Jej wspaniałe wyniki finansowe, które prezentuje pani dyrektor, powstają z tego, że bank obraca pieniędzmi publicznymi. Tam prowadzą konta instytucje publiczne. W 2014 Naczelny Sąd Administracyjny wyraźnie stwierdził, w jednym z orzeczeń dot. dostępu do informacji publicznej, że majątek NBP jest mieniem publicznym - tłumaczył.

Izdebski podkreślił, że jawność zarobków dotyczy w tym przypadku funkcjonowania państwa, które działa poprzez swoje instytucje. Zauważył też, że osoby pełniące ważne funkcje w tych instytucjach mają wpływ na życie podatników.  

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (94)
NBP przekonuje, że jego majątek to nie pieniądze publiczne. Ekspert: NSA twierdzi inaczej
Zaloguj się
 • oko2009

  Oceniono 34 razy 24

  Pani Ewa Raczko po takim stwierdzeniu powinna być natychmiast zwolniona z zajmowanego stanowiska.

 • koment7

  Oceniono 21 razy 21

  To nie są pieniądze publiczne, tylko pieniądze PIS. Kiedy durny suweren wreszcie to zrozumie?!

 • ax-les-thermes

  Oceniono 16 razy 16

  Widzita wolacy ile macie tego swojego panstwaw panstwie PiSsdzielskiej katobolszewii. Nawet Narodowy Bank Polski nie jest wasz tylko PiSsich.

 • larsek

  Oceniono 15 razy 13

  To są pieniądze państwowych firm PIS-u, a konkretniej płacącego podatki czyli nasze. A zawyżone zarobki to kradzież naszych pieniędzy. I tak PIS nabrał kolejny raz społeczeństwo. Wiedza, ze bliski koniec wiec już teraz nie maja zahamowań w czerpaniu pieniędzy podatnika! Mam nadzieje, ze Biedroń rozgoni te POPIS + Watykan towarzystwo!

 • verdura2763

  Oceniono 12 razy 12

  A kto zablokował komentarze , pod artykułem o tym knurku pisowskim z NBP, ja się pytam?

 • Oceniono 10 razy 10

  A pieniądze nasze z podatków są przekazywane rydzykowi 65,5 miliona złotych Brawo PiS taka jest prawda i rzeczywistość pseldo polityków to znaczy Złodzieji a nasz złodziej premier podnosi podatki bo brakuje pieniędzy dla złodzieji

 • kataryniarski

  Oceniono 9 razy 9

  Sku!@#$%two tych skur!@#$%^ów nie zna granic

 • ochujek

  Oceniono 9 razy 9

  Złodzieje z PiS. Tego inaczej nie można nazwać. W czym te panie są tak dobre że prezes aż tyle im płaci z naszych pieniędzy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX