Wiceprezydent Warszawy nie kryje zadowolenia. Biskupi przystali na ograniczenie katechezy w szkole

Zmiany PiS w systemie edukacji przynoszą nieoczekiwane skutki. Okazuje się, że w Warszawie z powodu likwidacji gimnazjów będzie mniej lekcji religii. Na prośbę władz Warszawy przystali miejscowi biskupi.

O sprawie napisała na Facebooku i Twitterze Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta stolicy. "Tam gdzie Warszawa ma problemy lokalowe w szkołach ponadpodstawowych, tam od 1 września jedna lekcja religii" - napisała urzędniczka. Do wpisu załączyła skany pism do kard. Kazimierza Nycza i bp. Romualda Kamińskiego.

Zwraca się w nich do hierarchów rzymskokatolickich o to, by zgodzili się na to, by w szkołach przepełnionych podwójnymi rocznikami z powodu zmian PiS, odbywała się jedna zamiast dwóch godzin katechezy tygodniowo. "Liczba uczniów, którzy rozpoczną naukę w szkołach ponadpostawowych zwiększy się z 18 000 w br. szkolnym do 44 000 w roku szkolnym 2019/2020" - uzasadniała w pismach wiceprezydent Warszawy.

Następnie spotkała się z przywódcami kościelnymi i - jak relacjonuje - rozmowy przyniosły pozytywny rezultat. "Jest mi niezmiernie miło zakomunikować, że spotkania przyniosły oczekiwane rezultaty. Dziękuję za zapewnienie, iż każdy wniosek dyrektora szkoły ponadpodstawowej, w której będą problemy lokalowe, rozpatrzony będzie pozytywnie" - napisała wiceprezydent Renata Kaznowska.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (259)
Reforma edukacji PiS przyniosła nieoczekiwane skutki. Lekcje religii będą ograniczone
Zaloguj się
 • zuzica

  Oceniono 73 razy 67

  serio, w świeckim państwie biskupi muszą wyrazić zgodę na ograniczenie lekcji religii w szkole?

 • denis80-p

  Oceniono 57 razy 53

  A ja proponuję przenieść religie ze szkół do salek przy parafiach. Korzyść podwójna, szkoły zyskają dodatkowe sale i pieniądze będą na podwyżki dla nauczycieli .

 • norman67

  Oceniono 41 razy 39

  180 godzin lekcji religii w technikum rolniczym - 20 godzin jazdy na traktorze! Co to jest q-wa Iran?

 • donmarek

  Oceniono 43 razy 37

  Pod koniec lat 50' ubiegłego wieku miałem religię w szkole. Później, na początku lat 60' nauka religia przeszła do sal katechetycznych. W wymiarze 1 godzina tygodniowo. I uczęszczałem aż do matury. Mój odwrót od tzw. kościoła rozpoczął się wraz z bolszewizacją działań tzw. kościoła na początku lat 90', a zakończył ostatecznym odejściem z tej instytucji po referendum konstytucyjnym!

 • joachimmurat1805

  Oceniono 30 razy 22

  Z religią w szkole jest tak samo jak np. z zupą pomidorową na szkolnej stołówce. W obu przypadkach dzieci zmusza się do tych konkretnych pozycji, bez wzgledu na to jakie maja upodobania i smaki. W stołówce dzieci maja więcej wolności, ponieważ mogą zostawić zupę nietknietą, natomiast z religią, a raczej z jej indoktrynacją już nic nie mogą zrobić. Religia nie jest nauką, tylko bajką. Religia nie jest wolnoscią tylko psychiczną niewolą. Religia powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu praktycznie na całe życie. Jest zaprzeczeniem logiki i racjonalnego dla naszego świata myślenia i postrzegania. Z góry zakałda że ten świat jest zły ponieważ niebiański jest lepszy. Czyli ze społecznego punktu widzenia ludzie religijni są bezwartościowi. Są religijnymi egoistami skierowanymi tylko na własne fanatyczne urojenia religijne. Dlatego taki trudny kontakt ludzie myślacy maja z fanatykami. Dlatego np. fanatycy religijni spod znaku PiS są wyobcowani. Religia to początek do psychicznej choroby.

 • opiniamoja

  Oceniono 22 razy 18

  powiem tak, moje dzieci na lekcji religii nie nauczyły się niczego, jakiekolwiek pytanie z Biblii, odnośnie przypowieści, znaczeń - zero wiedzy, zero odpowiedzi, ponadto przy 35 godzinach lekcyjnych spowodowanych tą BEZNADZIEJNĄ DENNO DEFORMĄ edukacji nie chodzą na religię w ogóle, szkoda czasu.

  To jest CZAS I PIENIĄDZE wyrzucone w błoto! tyle w temacie

 • marudna.maruda

  Oceniono 22 razy 18

  No proszę, podymiło się wokół Jankowskiego, nagłośniło temat pedofilii wśród urzędników kk i ustępstwo jest możliwe. Ach, jacy oni dobrzy, ci biskupi. Ludzcy panowie. Ciekawe, czy ta druga, brakująca do spełnienia misji godzinka tygodniowo będzie na plebanii? No i- kto za nią zapłaci? Bo może się nagle okazać, że na plebanii, ale za szkolne wynagrodzenie + opłaty za użyczenie pomieszczeń. No jakoś im nie wierzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX