Salvini liczy na sojusz z PiS. "Jak może się dogadać z Brudzińskim w sprawie migrantów?"

- Salvini wygrał ze swoim starszym bratem Berlusconim - powiedział prof. Jan Zielonka w TOK FM. Jego zdaniem antysystemowy sojusz włoskich nacjonalistów i polskiej prawicy stoi pod znakiem zapytania.

- Kim jest Matteo Salvini, który przyjechał do Warszawy i chciał uwieść Jarosława Kaczyńskiego? - rozpoczął rozmowę Jacek Żakowski. Chodzi o włoskiego wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych, lidera Ligi Północnej, który w środę spotkał się w Warszawie z przewodniczącym PiS.

- On jest bardzo zdolny w świecie zgiełku medialnego - przyznał prof. Zielonka. Powiedział, że ten włoski nacjonalista zrobił wiele rewolucyjnych rzeczy i to nie tylko jako wicepremier i minister spraw wewnętrznych. Zwrócił jednak uwagę, że choć osiągnął dobry wynik wyborczy, to głosowania nie wygrał.

Matteo Salvini - czy sojusz z PiS jest możliwy?

Ekspert zwrócił uwagę, że Matteo Salvini tchnął nowe życie w Ligę Północną, która przedtem była uważana za skończoną partię. - Nieznacznie wygrał z Berlusconim. To była śmierć Forza Italia - uznał prof. Zielonka. Podkreślił, że Salvini zdradził Berlusconiego i zostawił go na lodzie, współtworząc rząd w koalicji z populistycznym Ruchem Pięciu Gwiazd.

- Czy Salvini jest groźny dla Europy? - zapytał Jacek Żakowski. Zdaniem prof. Zielonki nie wiadomo, czy Salvini ma potencjał, by zostać europejskim przywódcą. Sprawdzianem dla niego mogą być majowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Wizyta w Warszawie była próbą wysondowania, czy możliwa jest współpraca z PiS, w nowym PE.

- Jak Salvini może się dogadać z panem Joachimem Brudzińskim w sprawie migrantów? W konkretach się nie dogadają - uważa prof. Jan Zielonka. Gość TOK FM podkreśla, że włoskiemu politykowi zależy na tym, by inne państwa przyjmowały uchodźców, którzy przybywają do jego kraju. Jego zdaniem włoskiemu politykowi łatwiej będzie o wspólny front np. z Marine Le Pen, liderką francuskiego Frontu Narodowego.

Kim jest prof. Jan Zielonka?

Jan Zielonka jest profesorem Studiów Europejskich na Uniwersytecie w Oksfordzie (St Antony’s College). Jest autorem książek "Europa jako Imperium" oraz "Koniec Unii Europejskiej?".

Chcesz dowiedzieć się więcej? Posłuchaj podcastu!

  • kim są suwereniści?
  • jakie są szanse Salviniego w wyborach europejskich?
  • kto z kim politycznie "pójdzie do łóżka"?
Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM