ABW w biurze Huawei w Polsce. Chińczyk i Polak aresztowani na trzy miesiące

ABW zatrzymała dwie osoby podejrzane o szpiegostwo: byłego funkcjonariusza służb specjalnych oraz jednego z dyrektorów polskiego oddziału chińskiej firmy Huawei. Grozi im nawet 10 lat więzienia.
Zobacz wideo

"Jeden Polak, jeden Chińczyk zostali zatrzymani pod zarzutem szpiegostwa. Chińczyk jest biznesmenem pracującym w jednym z dużych koncernów elektronicznych" - powiedział PAP Maciej Wąsik, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych. Dodał, że "Polak jest osobą znaną w kręgach związanych ze sprawami cyberbiznesu" - dodał.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w biurze Huawei

Zatrzymani to Piotr D., były funkcjonariusz polskich służb specjalnych oraz Weijing W., jeden z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Zostali aresztowani na trzy miesiące. 

Piotr D. miał pełnić także ważne funkcje w instytucjach publicznych. Jak poinformował rzecznik obaj zatrzymani mieli prowadzić działalność szpiegowską przeciwko Polsce. 

"ABW weszło do polskiego oddziału Huawei i UKE. Zatrzymano jednego byłego pracownika polskich służb związanego później z Orange Piotra D. oraz jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei - Weijinga W."

Zatrzymanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa miała być prowadzona od dłuższego czasu. 

Huawei na celowniku służb

Chińska firma była już na celowniku czeskich służb specjalnych. Narodowy urząd ds. cyberbezpieczeństwa wydał w tym kraju rekomendację, by unikać urządzeń telekomunikacyjnych od Huawei i ZT Corporation, z powodu ich zależności od rządu oraz konieczności podporządkowania się chińskich firm nakazowi współpracy z krajowymi służbami bezpieczeństwa.

A to zdaniem czeskiego urzędu stanowiło potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Chiński gigant oskarżenia uważa za bezpodstawne. 

Coś jednak może być na rzeczy, ponieważ np. w Stanach Zjednoczonych państwowe urzędy mają zakaz korzystania z urządzeń chińskiego producenta. Stany Zjednoczone wydały też swoją rekomendację dla sojuszników, aby unikali sprzętu tej firmy.

Agencja Reutera informowała z kolei w grudniu, że prezydent USA, Donald Trump, rozważał wprowadzenie po nowym roku nadzwyczajnego rozporządzenia związanego z bezpieczeństwem narodowym. Zamiarem prezydenta miało być zakazanie amerykańskim firmom korzystania z urządzeń wyprodukowanych przez dwie chińskie firmy: Huawei i ZTE. Ma chodzić o bezpieczeństwo gromadzonych danych. Oba koncerny muszą bowiem - wedle chińskiego prawa - w razie konieczności udostępnić władzom w Pekinie wszelkie informacje.

Na początku grudnia w Kanadzie została zatrzymana Meng Wanzhou, wiceprezes zarządu Huawei i dyrektor finansowa firmy. Chodziło o naruszenie przez giganta amerykańskich sankcji wobec Iranu.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM