Kiedy wybory do europarlamentu? Głosowanie już w tym roku

Kiedy wybory do europarlamentu? To pytanie na które odpowiedź już znamy. Sprawdź, kiedy odbędzie się głosowanie, jakie są okręgi wyborcze oraz kogo będziemy wybierać do Parlamentu Europejskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat. Uprawnieni do głosowania mieszkańcy krajów Unii Europejskiej wybierają swoich przedstawicieli, którzy będą reprezentować ich interesy i poglądy podczas najbliższej kadencji. 

Kiedy wybory do europarlamentu?

W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja 2019 roku. 

Obecnie w skład PE wchodzi 751 europosłów z 28 krajów. Od marca będzie ich jednak mniej: ze wspólnoty wystąpić ma bowiem Wielka Brytania. W związku z tym w lutym 2018 roku europosłowie zagłosowali za zmniejszeniem liczby eurodeputowanych - po wystąpieniu z UE Zjednoczonego Królestwa będzie ich 705.

Od 1979 r. deputowani do europarlamentu są wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich. 

 

Wybory do europarlamentu - kogo wybieramy?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego mandaty przydzielane są na podstawie liczby ludności poszczególnych państw członkowskich, a sami deputowani dzielą się na frakcje wg zgodności poglądów, a nie narodowości. 

Co ważne, wybory do europarlamentu są jedynymi bezpośrednimi wyborami do instytucji unijnych.

Do głosowania uprawnione są osoby mające co najmniej 18 lat. Tak jest prawie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wyjątkiem jest jedynie Austria, gdzie na kandydata na europosła zagłosować mogą już 16-latkowie.

Obecnie nieco ponad jedną trzecia eurodeputowanych stanowią kobiety. W europarlamencie jest 8 frakcji: grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci), grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, grupa Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie,
Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordycka Zielona Lewica, grupa Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej, grupa Europa Narodów i Wolności. W Parlamencie Europejskim znajdują się też europosłowie niezrzeszeni. 

Eurodeputowani z ramienia Prawa i Sprawiedliwości należą do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Liczy ona 74 członków. 

Eurodeputowani z ramienia Platformy Obywatelskiej należą z kolei do Europejskiej Partii Ludowej, którą tworzy 218 eurodeputowanych. 

Wybory do europarlamentu - okręgi wyborcze w Polsce

Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych do europarlamentu. 

Okręg 1 to województwo pomorskie, okręg 2 to woj. kujawsko-pomorskie, okręg 3 to woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie, okręg 4 - woj. to Warszawa i osiem powiatów woj. mazowieckiego; okręg 5 to 4 miasta na prawach powiatu i 29 powiatów województwa mazowieckiego; okręg 6 to woj.  woj. łódzkie, okręg 7 to woj. wielkopolskie; okręg 8 - woj. lubelskie; okręg 9 - to woj. podkarpackie; okręg 10 to woj. małopolskie i świętokrzyskie; okręg 11 to woj. śląskie; okręg 12 to woj. dolnośląskie i opolskie; okręg 13 stanowi zaś woj. lubuskie i zachodniopomorskie. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM