Pekin "bardzo zaniepokojony" zatrzymaniem dyrektora z Huawei w Warszawie. Jest podejrzany o szpiegostwo

Chiny wezwały Polskę, by zagwarantowała należne prawa aresztowanemu w Warszawie dyrektorowi z Huawei, oraz by zajęła się sprawą "sprawiedliwie" i "zgodnie z prawem". Weijing W. spędzi w areszcie najbliższe 3 miesiące - jest podejrzany o szpiegostwo.
Zobacz wideo

Pekin jest "bardzo zaniepokojony" doniesieniami o aresztowaniu w Polsce pod zarzutem szpiegostwa pracownika chińskiego koncernu komunikacyjnego Huawei, Chińczyka Weijinga W. - informuje agencja Reutera. W odpowiedzi na jej pytanie chiński MSZ wezwał Polskę, by zagwarantowała należne prawa aresztowanemu oraz by zajęła się sprawę "sprawiedliwie" i "zgodnie z prawem".

Dziś funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali dwóch mężczyzn - obywatela Chin i Polski - podejrzanych o szpiegostwo. Sąd zdecydował o aresztowaniu obu na 3 miesiące. Weijingowi W. i Piotrowi D. grozi do 10 lat więzienia.

Aresztowanie dyrektora z Huawei. "Będziemy w kontakcie z polskimi władzami"

- Będziemy w kontakcie z polskimi władzami w celu uzyskania informacji w sprawie aresztowania podejrzanych o szpiegostwo Chińczyka i Polaka – powiedziała  rzeczniczka Komisji Europejskiej Maja Kocijanczicz. - Dotarły do nas informacje o aresztowaniu (podejrzanych o szpiegostwo mężczyzn - Polaka i Chińczyka - red.) - mówiła podczas konferencji prasowej.

TOK FM PREMIUM