Ferie zimowe 2019. Prawie 1,5 mln uczniów w sobotę zaczyna wypoczynek

Ponad 1,4 mln uczniów z pięciu województw rozpocznie w sobotę ferie zimowe - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ferie zimowe 2019 przewidziane są w czterech terminach. Pierwsi uczniowie zaczną wypoczywać od jutra (12 stycznia).

Pierwsi – od 12 do 27 stycznia – będą wypoczywali uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Od 19 stycznia do 3 lutego ferie będą mieli uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Od 26 stycznia do 10 lutego – odpoczną od szkoły uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Ostatni – od 9 do 24 lutego – odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Następna przerwa w nauce , z okazji Wielkanocy, –będzie od 18 do 23 kwietnia.

Ferie zimowe, dużo pracy dla policji

- Policja będzie obecna w wielu miejscach, gdzie będzie odpoczywała młodzież, będzie też dbała o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wzorem roku ubiegłego policja otworzy punkty kontroli autokarów - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński. Policjanci będą też obecni między innymi na stokach narciarskich. - 350 funkcjonariuszy będzie przebywać na stokach narciarskich w ośmiu województwach. Będą wspierać zarządców i organizatorów, którzy są odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa - zapowiadał Zieliński. 

Ferie zimowe 2019. MEN radzi

MEN przypomina, że na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl jest specjalnie utworzona baza wypoczynku prowadzona przez resort edukacji. Podaje, że obecnie znajduje się tam 3471 zgłoszeń zatwierdzonych przez kuratorów oświaty. 1642 czeka na zatwierdzenie. Według stanu na 9 stycznia br. z wypoczynku wyjazdowego organizowanego w kraju skorzysta 76,9 tys. uczniów, 54,3 tys. przebywać będzie na półkoloniach w miejscu zamieszkania, a 4 tys. uczniów wyjedzie za granicę.

- Dzięki bazie wypoczynku w łatwy i szybki sposób rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Organizator kolonii czy obozu musi zgłosić wyjazd do właściwego ze względu na siedzibę organizatora kuratorium oświaty. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole mogą przeprowadzić straż pożarna i sanepid (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak również w czasie jego trwania) – informuje MEN.

Resort edukacji radzi też, by wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora, np. czy zgłosił wypoczynek w kuratorium oświaty. MEN rekomenduje również rodzicom, by przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnej oferty wypoczynku kierowali się jej edukacyjnym charakterem, np. zaplanowanymi wycieczkami, możliwością poznawania ciekawych miejsc, historii, a także perspektywą aktywnego i bezpiecznego wypoczynku w grupie rówieśników.

Z kolei przed wyjazdem na wypoczynek zagraniczny MEN zaleca organizatorom i rodzicom zapoznanie się z informacjami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o możliwości wystąpienia zagrożenia, związanego z pobytem na terenie danego kraju, a także o zasadach zachowania i postępowania w razie zaistnienia takiego zagrożenia podczas pobytu za granicą. Zaleca też organizatorom wypoczynku zimowego, kierownikom wycieczek, wychowawcom i opiekunom dzieci i młodzieży, aby mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi). Wszystkim, którzy planują indywidualny wyjazd za granicę, rekomenduje jego rejestrację przez bezpłatny serwis "Odyseusz". Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt czy skuteczna pomoc.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM