Pracownicy Sakiewicza poskarżyli się politykom PiS. Odpowiedź? "Premier nie posiada kompetencji ani narzędzi"

Pracownicy TV Republika poprosili polityków PiS o interwencję ws. zaległych pensji. Tomasz Sakiewicz z zarządu stacji twierdzi, że nie wie o ich liście. Tymczasem zarówno kancelaria Mateusza Morawieckiego, jak i marszałka Stanisława Karczewskiego, potwierdzają wpłynięcie pisma.

O tym, że TV Republika zalega z wypłatami pensji swoim pracownikom, pisała "Gazeta Wyborcza". Mieli oni otrzymywać wynagrodzenie w ratach i z dużym opóźnieniem. To także "Gazeta Wyborcza" poinformowała o tym, że w grudniu pracownicy telewizji napisali do zarządu grożąc strajkiem, jeśli nie odda im pieniędzy. Kopie listu do Tomasza Sakiewicza, który jest również redaktorem "Gazety Polskiej", pracownicy TV Republika wysłali do kancelarii premiera i marszałka Senatu. Poprosili polityków PiS o pomoc w odzyskaniu pieniędzy od kierownictwa stacji.

W rozmowie z Wirtualnymi Mediami Tomasz Sakiewicz powiedział, że nic nie wie o liście swoich pracowników. Twierdzi, że obecnie nie ma problemu z zaległymi płatnościami. Odniósł się także do dziennikarzy "Gazety Wyborczej", którzy ujawnili sprawę. - Po narkotykach nie powinno się pisać - skwitował Sakiewicz. Tymczasem otrzymanie skargi pracowników TV Republika potwierdziły Wirtualnym Mediom zarówno kancelaria premiera Mateusza Morawieckiego, jak i marszałka Stanisława Karczewskiego.

"Premier nie posiada kompetencji"

- Prezes Rady Ministrów nie posiada kompetencji ani narzędzi w zakresie nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy przez pracodawców nienależących do sektora publicznego, oraz rozstrzygania ewentualnych sporów ze stosunku pracy. Uprzejmie informujemy, że kopia listu pracowników, skierowanego do kierownictwa stacji, wpłynęła do KPRM - napisało Centrum Informacyjne Rządu. W podobnym duchu odpowiedziało biuro marszałka Karczewskiego.

"To jest skandal! Ciągle się o tym mówi w środowisku i nic. Absolutnie nic się nie dzieje" - skomentowała na Twitterze Joanna Miziołek z "Wprost". "Czy zatroskane o stan polskiego dziennikarstwa SDP zabrało już głos w tej sprawie? Zbada, zajmie się tematem? Czy nie ma problemu?" - dopytuje Michał Wróblewski z WP. "Jak dobrze pracować dla idei" - ironizuje inny użytkownik Twittera.

Pieniądze z budżetu państwa na portal Sakiewicza

W lipcu pisaliśmy o tym, że Fundacja Niezależne Media Tomasza Sakiewicza dostała od rządu PiS 7 mln zł na portal puszcza.tv.

Bianka Mikołajewska zwróciła w TOK FM uwagę na zadziwiającą determinację Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, by przyznać pieniądze właśnie fundacji Tomasza Sakiewicza.

Mikołajewska wyjaśniała, że początkowo podpisana została umowa na przekazanie środków unijnych w wysokości 6 mln zł, jednak po publikacjach mediów, w tym jej redakcji OKO.press, na wniosek Komisji Europejskiej została wszczęta kontrola Ministerstwa Środowiska, a potem Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych.

Wtedy wypłata pieniędzy europejskich została wstrzymana, a umowa rozwiązana za sprawą wycofania się z niej fundacji Tomasza Sakiewicza. W międzyczasie NFOŚ podlegający rządowi PiS podpisał z Sakiewiczem nową umowę, na wyższą kwotę - ponad 7 mln zł. 

W lutym 2018 roku kluby gazety Tomasza Sakiewicza przyznały premierowi Morawieckiemu nagrodę człowieka roku. Wyróżnieni zostali także Jarosław Kaczyński, przewodniczący PiS, oraz nieżyjący prezydent Lech Kaczyński. W połowie roku "Gazeta Wyborcza" informowała, że Sakiewicz, który zalega z wypłatą pensji pracownikom, kupił luksusowy apartament.

DOSTĘP PREMIUM