TVP pokazało kontrowersyjną dobranockę o Owsiaku. Szef wiadomości komentuje zarzut antysemickiego przesłania

Chodzi o animację sugerującą, że pieniądze z WOŚP trafiają do byłej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Na jednym z banknotów można dostrzec gwiazdę Dawida.

W programie publicystycznym TVP Info "Minęła 20" regularnie pokazywane są krótkie animacje autorstwa Barbary Pieli. Mają satyryczny charakter, pojawili się w nich m.in. Donald Tusk, Rafał Trzaskowski, Grzegorz Schetyna czy Adam Michnik. Przy okazji zbliżającego się finału WOŚP tematem animacji zostali Jerzy Owsiak i Hanna Gronkiewicz-Waltz

W odcinku "Metoda 'na siema'” sugeruje się, że pieniądze z Orkiestry Owsiaka trafiają do byłej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Część widzów zwróciła uwagę na fakt, że na pokazanym w animacji banknocie 200-złotowym zamiast trójkąta znajduje się gwiazda Dawida. "Przekaz jest prosty – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to sposób na wyciąganie pieniędzy przez żydowską grupę wpływu" - interpretuje OKO.press. 

- Szanowni Państwo, dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej stanowczo potępia powielanie antysemickich stereotypów. Nie ma na to zgody. Dlatego wobec osób odpowiedzialnych za incydent w ostatnim programie „Minęła 20” zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje – napisał na Twitterze szef „Wiadomości” .

Sytuację skomentowała autorka animacji.  Przekonywała, że skojarzenia nie były celowe oraz przeprosiła, jeśli nieświadomie coś zasugerowała. "Ten banknot ma 2 cm, nie sposób dojrzeć gołym okiem, co na nim dokładnie jest" - tłumaczyła. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM