3 mln zł na darmowe napoje w NBP. "Jak prezes chciał być szczodry, to powinien przeznaczyć na to swoją pensję"

NBP nie ma własnej kopalni złota, to są nasze pieniądze - mówił w Wywiadzie Politycznym TOK FM Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych.
Zobacz wideo

Jak poinformował TVN24, Najwyższa Izba Kontroli jako "niecelową i niegospodarną" uznała umowę NBP na organizację kawiarni z darmowymi napojami dla pracowników. Umowa została zawarta w lipcu 2017 roku na cztery lata lub do wyczerpania limitu finansowego, który ustalono na 3 mln złotych.

Według Andrzeja Olechowskiego, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. - Jak prezes chciał być szczodry, to powinien przeznaczyć na to swoją pensję, a nie moje pieniądze – mówił były minister spraw zagranicznych. Jak dodawał, zarobki w NBP też powinny być jawne, bo bank dysponuje "naszymi pieniądzmi". - On nie ma własnej kopalni złota. W związku z tym, wynagrodzenia powinny być jawne. Jestem fanem tego, że na wszystkie te stanowiska powinien być konkurs. To nie są prywatne przedsięwzięcia prezesów. Nie powinno być innego sposobu naboru – komentował Andrzej Olechowski.

Olechowski stwierdził, że jest rozgoryczony wypowiedziami prezesa NBP Adama Glapińskiego o tym, że afera z zarobkami w banku jest efektem spisku niemiecko-francuskiego, żeby nasz kraj przyjął euro - prezes mówił o tym w grudniu w wywiadzie dla tygodnika "Sieci". - W moim środowisku prezes NBP cieszy się autorytetem, nie chce nic dokładać, żeby ten autorytet psuć. Żałuję jednak, że miał kilka nietrafionych wypowiedzi – mówił były minister spraw zagranicznych.

Afera z zarobkami w NBP

W grudniu "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że przyboczne prezesa Adama Glapińskiego, w mediach nazywane "dwórkami", Martyna Wojciechowska i Kamila Sukiennik zarabiają po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. NBP nie chce ujawnić dokładnych pensji, jakie wypłaca pracownikom. Prezes Adam Glapiński uważa, że takie postulaty to "to haniebne i brutalne pastwienie się nad dwiema matkami". Rządzące Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że w szybkim tempie uchwali ustawę o jawności zarobków w NBP. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • Czy opozycja się zjednoczy?
 • Jak afery wpłyną na wynik wyborczy PiS?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (123)
3 mln zł na darmowe napoje w NBP. "Jak prezes chciał być szczodry, to powinien przeznaczyć na to swoją pensję"
Zaloguj się
 • czarna_zoska

  Oceniono 35 razy 27

  Ja pie....Ole. Moja mama 76 lat, po udarze płaci za lek przeciwakrzepowy 300 zł choć powinna mieć ten lek za darmo jako senior. Gdyby zebrać te wszystkie marnotrawione pieniądze ile emeryci mogliby skorzystać. Ale na emerytów nie ma.

 • troque

  Oceniono 24 razy 22

  Ciekawe kto jest właścicielem kawiarni i w jaki sposób została wybrana oferta .... i czy o smirniczki za 20 PLN porcja są w ofercie ....

 • andrew1507

  Oceniono 23 razy 19

  Sułtan Glapa ma za uszami pewnie jeszcze więcej,
  Wykarczujmy pisbolszewika w kazdych wyborach, do dna. Dude też.....

 • justas32

  Oceniono 19 razy 15

  PiS rozdaje wszystkim - w końcu płacą nie ze swoich pieniędzy tylko z naszych ...

 • pollion1

  Oceniono 18 razy 14

  PO konsumowało ośmiorniczki z Lidla po 20 zeta ,PiS się nie bawi w takie głupoty zrozumiał ze trzeba zrobić ośmiornicę za miliony b o się należało ....wy mordy zdradzieckie za 20 złociszy .... „Tak, jesteśmy ludzkimi panami, w przeciwieństwie do niektórych”

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 15 razy 13

  WIEPRZ OPASŁY GL;APIŃSK TAK JAK KACZYŃSKI POWINNI WISIEĆ NA SUCHEJ GAŁĘZI A NIE DOIĆ POLAKÓW

 • andrew1507

  Oceniono 15 razy 13

  nie piszemy o dzikach bo nominalnie już ich nie ma, wszystko będzie wystrzelane, to zemsta Szyszki.....

 • jego-wysokosc

  Oceniono 16 razy 12

  Głupota wyborców PiS jest nie mniej porażająca niż bezczelność rządowych ministrów i prezesów.

 • krzych.korab

  Oceniono 14 razy 12

  To z waszych pieniędzy drodzy właściciele kont w NBP. To was PiS i Glapiński roluje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX