3 mln zł na darmowe napoje w NBP. "Jak prezes chciał być szczodry, to powinien przeznaczyć na to swoją pensję"

NBP nie ma własnej kopalni złota, to są nasze pieniądze - mówił w Wywiadzie Politycznym TOK FM Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych.
Zobacz wideo

Jak poinformował TVN24, Najwyższa Izba Kontroli jako "niecelową i niegospodarną" uznała umowę NBP na organizację kawiarni z darmowymi napojami dla pracowników. Umowa została zawarta w lipcu 2017 roku na cztery lata lub do wyczerpania limitu finansowego, który ustalono na 3 mln złotych.

Według Andrzeja Olechowskiego, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. - Jak prezes chciał być szczodry, to powinien przeznaczyć na to swoją pensję, a nie moje pieniądze – mówił były minister spraw zagranicznych. Jak dodawał, zarobki w NBP też powinny być jawne, bo bank dysponuje "naszymi pieniądzmi". - On nie ma własnej kopalni złota. W związku z tym, wynagrodzenia powinny być jawne. Jestem fanem tego, że na wszystkie te stanowiska powinien być konkurs. To nie są prywatne przedsięwzięcia prezesów. Nie powinno być innego sposobu naboru – komentował Andrzej Olechowski.

Olechowski stwierdził, że jest rozgoryczony wypowiedziami prezesa NBP Adama Glapińskiego o tym, że afera z zarobkami w banku jest efektem spisku niemiecko-francuskiego, żeby nasz kraj przyjął euro - prezes mówił o tym w grudniu w wywiadzie dla tygodnika "Sieci". - W moim środowisku prezes NBP cieszy się autorytetem, nie chce nic dokładać, żeby ten autorytet psuć. Żałuję jednak, że miał kilka nietrafionych wypowiedzi – mówił były minister spraw zagranicznych.

Afera z zarobkami w NBP

W grudniu "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że przyboczne prezesa Adama Glapińskiego, w mediach nazywane "dwórkami", Martyna Wojciechowska i Kamila Sukiennik zarabiają po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. NBP nie chce ujawnić dokładnych pensji, jakie wypłaca pracownikom. Prezes Adam Glapiński uważa, że takie postulaty to "to haniebne i brutalne pastwienie się nad dwiema matkami". Rządzące Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że w szybkim tempie uchwali ustawę o jawności zarobków w NBP. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • Czy opozycja się zjednoczy?
  • Jak afery wpłyną na wynik wyborczy PiS?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM