Odstrzał dzików rusza. Ile zwierząt ma zginąć? "Jak najwięcej, nie ma wytycznych co do liczby"

Lubelszczyzna to jeden z regionów, w którym w sobotę odbędzie się odstrzał dzików. Chodzi o walkę z ASF. Ile dzików ma zostać zabitych? - Jak najwięcej, tutaj nie ma wytycznych co do liczby - mówi dr Paweł Piotrowski, inspektor weterynaryjny z Lublina.
Zobacz wideo

Nikt nie wie, ile kół łowieckich w ten weekend obejmą polowania ani ilu myśliwych weźmie w nich udział. Każde koło ustala to indywidualnie. Jest jedno zastrzeżenie - jak mówi Andrzej Łacic, łowczy okręgowy z Lublina, polowania mogą się odbyć tylko tam, gdzie zostało to dwa tygodnie wcześniej zgłoszone w gminie lub u starosty.

Odstrzał dzików - ile zwierząt ma zostać zastrzelonych?

Wojewódzki lekarz weterynarii z Lublina, dr Paweł Piotrowski nie ma wątpliwości, że odstrzał dzików jest konieczny. Jak przekonuje, chodzi o to, by objęło to jak największą ich liczbę, ze względu na zagrożenie afrykańskim pomorem świń (ASF). Podkreśla, że absolutnie nie ma mowy o wybiciu całej populacji dzików. - Nie wiem, skąd wzięła się liczba 200 tysięcy dzików. Nie mam bladego pojęcia, może z plotek? - zastanawia się w rozmowie z dziennikarką TOK FM.

- Populacja dzików ma być doprowadzona do takiego stanu, żeby kontakt zwierząt zakażonych ze zdrowymi był jak najbardziej utrudniony. Ale wiadomo jest, że nie da się całkowicie przeprowadzić depopulacji dzika. Jest to fizycznie niemożliwe. Trzeba mieć świadomość, że ASF to choroba śmiertelna i tak czy inaczej, albo ten dzik zostanie odstrzelony i ograniczy się nakładanie kolejnych stref z ograniczeniami, albo wcześniej czy później on zdechnie - tłumaczy Piotrowski. Jednak w kwestii skuteczności masowych odstrzałów dzików pojawia się wiele wątpliwości, wyrażanych m.in. przez naukowców

W skali kraju jest różnie, ale na samej tylko Lubelszczyźnie jest sto obwodów łowieckich - są dzierżawione przez 44 koła. Jak słyszymy od myśliwych, z góry wiadomo, że są obwody, w których dzików w ogóle nie ma i tam polowań nie będzie.

Odstrzał dzików - plany myśliwych

Polski Związek Łowiecki ma wcześniej przygotowany plan dotyczący odstrzału dzików - np. w obwodzie lubelskim zaplanowany był w ramach polowań wielkoobszarowych odstrzał 2200 sztuk. - Ten plan już został zrealizowany w 91 proc. - mówi łowczy Andrzej Łacic. Dlatego nie rozumie protestów, które rozlały się po Polsce. Dodaje, że do tego dochodzą odstrzały sanitarne (w strefach zagrożonych) - plan zakładał 1100 dzików, zrealizowano go w około 60 proc.

Nasz rozmówca w sobotę też wybiera się na polowanie, w okolicę Puław. Nie zgadza się z zarzutami mówiącymi o bezduszności myśliwych. - Kwestia tego, czy będę strzelał do danego osobnika, to moja osobista decyzja. Nikt mnie nie jest w stanie do tego zmusić. Ja decyduję, czy są odpowiednie warunki, czy to jest odpowiedni osobnik do odstrzału - mówi łowczy. - Na pewno po strzale jest pewnego rodzaju smutek, ale zarazem jest oddanie czci temu zwierzęciu - dodaje Andrzej Łacic.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (47)
Odstrzał dzików rusza. Ile zwierząt ma zginąć? "Jak najwięcej, nie ma wytycznych co do liczby"
Zaloguj się
 • pieknyjaro69

  Oceniono 13 razy 3

  Powinna się tym zajmować słynna waleczna Obrona Terytorialna- w końcu dziki to jedyny przeciwnik z którym mają jakiekolwiek szanse

 • xymeon

  Oceniono 2 razy 2

  No to już wiemy kto odpowiada za roztrzestrzenianie się wirusa ASF - MYŚLIWI!!! Najpierw, gdy zasrzelą dzika - skażona krew rozlewa się na wielkiej powierzchi, oczywiście najpierw pies myśliwego rozrywa zwierzynę taplając się od nóg po uszy w skażonej krwi, później gdy martwego dzika wleką do samochodu - skażają lejącą się krwią ogromny obszar, następnie przewożąc martwe zwierzęta krew kapie z samochodu na ziemię przez wiele kilometrów, zatem skażone mamy kolejne obszary. Na domiar złego martwe i chore zwierzęta zwykle przewożone są na obsary nie zajęte przez ASF, czym doprowadzają do przenoszenia się wirusa w nowe rejony. Jak by tego było mało, podczas polować psy myśliwych rozszarpują swoje ofiary, paprają sobie łapy i pyski w skażonej krwi. Później te ubabrane w krwi psy wsiadają do samochodów z myśliwymi - równie ubabranymi w skażonej krwi, brudzą samochód skażoną krwią i tak sobie jadą do obszarów jeszcze nie zajętych przez ASF. Czyli myśliwy ubabrany skażoną krwią od butów aż po czapkę, razem ze swoim ubabrabym po uszy krwią psem, wraca swoim ubabranym krwią samochodem do domu. Tam zapewne w tych ubabranych krwią butach, spodniach i kurtce, z ubabranym po uszy krwią psem, wchodzą sobie do swojej nie skażonej jeszcze ASF obory i mamy po temacie!!! A nawet, jeśli myśliwy nie ma gospodarstwa rolnego, to na pewno ma kolegę, który takie gospodarstwo posiada i jadąc do niego swoim wypasionym - ubabranym skażoną krwią samochodem zakaża mu gospodarstwo! Tak więc drodzy rolnicy, to nie dziki są wam winne, to nie one wchodzą do Waszych stajni - to MYŚLIWI, którzy na swoich ubraniach, butach i samochodach wnoszą wam do obory wirusa!!!

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy 2

  Wreszcie cos o dzikach, juz sie nie moglismy doczekac, trzeba korzystac z mozliwosci potrollowania bo w zasadzie to jedyne co mozna robic w obliczu tego propagandowego bezsensu, bo rece same opadaja wobec tej beznadziei.

 • protonalfa

  Oceniono 1 raz 1

  Rolnicy jak zwykle strzelili sobie w stopę, domagając się większego odstrzału dzików. W Niemczech zastrzelono ok. 800 tys. dzików, prawie milion dzików odstrzelono w Polsce. To całe mięso trafiło na stoły mieszkańców Europy. Biorąc pod uwagę, że dzik waży ponad 100 kg, zatem na rynek mięsny trafiło około 200 mln ton dziczyzny!!! Taka ogromna ilość nadprogramowego mięsa potrafi zdestabilizować każdy rynek rolny! Jeśli jakiś konsument kupił dziczyznę, to nie kupił wieprzowiny, albo kupił jej mniej niż zwykle, zatem na rynku pojawiła się spora nadwyżka mięsa wieprzowego, przez co cena skupu wieprzowiny spadła do krytycznie niskiej wartości! Rolnicy myśleli, że jak wystrzelają dziki, to ich byt się poprawi, a tymczasem przez nadmiar mięsa wieprzowego na rynku - znaleźli się na skraju bankructwa!

 • Ela Aleks

  Oceniono 1 raz 1

  Już wszyscy wiedzą, że czlowiek roznosi asf i zaraża świnie , nie dzik,bo nie ma z nimi kontaktu!!!! Więc o co chodzi, zapewne o pieniądze! Stop klamstwu i traktowaniu społeczeństwa jak bezrozumne istoty. Dosyć tej rzezi, przejrzyście na oczy politycy, osoby decyzyjne! Wstyd! Wierzę, że sprawiedliwości w końcu stanie się zadość! Pogonic ten rząd ,wytepic bo są jak zaraza! Nie słuchają głosu ludzi, dbają tylko o swoje stolki!

 • xymeon

  Oceniono 3 razy 1

  Wirus ASF od wielu lat jest obecny wśród dzików, a dziki nie wyginęły, ba - jest ich coraz więcej. To świadczy tylko o jednym - dziki są stosunkowo dobrze odporne na tego wirusa! Skoro dziki są odporne na wirusa ASF, to dlaczego rolnicy nie zajmą się hodowlą dzików, tylko hodują świnie, które na wirusa ASF są w ogóle nie odporne?! Dla mnie to irracjonalne, że ludzie chcą wyeliminować ze środowiska naturalnego gatunek, który jest odporny na wirus ASF, a w zamian hodować świnie, które na tego wirusa odporne nie są! Czyli eliminujemy gatunek odporny na wirusa, a chcemy rozmnażać gatunek na wirusa w ogóle nie odporny?! Gdzie tu logika?!

 • xymeon

  Oceniono 3 razy 1

  Ja nic z tego odstrzału nie rozumiem. Przecież jeśli zastrzelą takiego dzika, to w lesie pozostanie krew, już nie mówiąc o krwi na ubraniach myśliwych, w samochodach itd. We krwi jest wirus, który zostanie w lesie i dalej ten rolnik będzie wnosił na swoich butach tego wirusa do swojej obory. Dlaczego zatem wirus w rozlanej krwi pozostawionej w lesie jest bezpieczniejszy od wirusa zamkniętego szczelnie w żywym dziku, wirusa skutecznie odseparowanego od otoczenia?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX