Niechlubny rekord prezydenta Trumpa. Najdłuższe zawieszenie amerykańskiego rządu w historii

22 dni trwa już częściowe zawieszenie działalność rządu federalnego USA. Obecny shutdown jest najdłuższym paraliżem amerykańskiej administracji w historii.

Nie działa wiele ministerstw i urzędów, nie pracuje NASA oraz parki narodowe - łącznie około 800 tys. pracowników rządu federalnego pracuje obecnie bez wynagrodzenia lub poszło na przymusowy urlop. Mówi jedna z urzędniczek ze stanu Wirginia:

- Będziemy musieli brać pożyczki. Będziemy musieli korzystać z kart kredytowych. Nie chcę, żeby tak to wyglądało. Jesteśmy pracującą rodziną. Potrzebujemy wypłat, aby opłacić rachunki i zadbać o nasze dzieci. To wszystko, co chcemy zrobić - skomentowała w rozmowie z reporterką TOK FM. O podobnych problemach napisała na Twitterze Hillary Clinton.

Powodem shutdownu jest spór między republikańskim prezydentem Donaldem Trumpem, a Partią Demokratyczną o finansowanie budowy muru na granicy USA z Meksykiem. Projekt ten był jedną ze sztandarowych obietnic Trumpa w kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Trump zapowiedział, że nie podpisze ustawy budżetowej, jeśli nie zostaną w niej uwzględnione pieniądze na budowę muru.

Jak zmieniły się USA 2 lata po wyborze Trumpa? Ocenia Agnieszka Lichnerowicz z TOK FM

DOSTĘP PREMIUM