Bierzesz leki, ale nie działają? Mogą być sfałszowane. "Państwo jest całkowicie bezradne"

Jeśli zażywasz leki, ale nie widzisz poprawy, przyczyną może być ich sfałszowanie. Wartość sfałszowanych pigułek kupowanych w Polsce szacuje się na 250 mln zł. Stanowią one zagrożenie dla życia i zdrowia chorych. O problemie mówił w TOK FM prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz wideo

Sfałszowane leki to kwestia, którą chce się zająć Ministerstwo Zdrowia. Niedawno skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy, która wprowadza nowe, bezpieczniejsze opakowania leków, tak by utrudnić przestępcom ich podrabianie. Na czym polega fałszowanie leków?

Prof. Zbigniew Fijałek, szef Zakładu Prawa Farmaceutycznego i Farmaekonomiki na WUM, członek stowarzyszenia Stop Nielegalnym Farmaceutykom, tłumaczył, że o sfałszowanych lekach można mówić w kilku przypadkach.

Sfałszowane leki - na czym to polega?

Mamy z nimi do czynienia np. wtedy, gdy nie zawierają substancji czynnej, czyli w uproszczeniu tej, która ma nas wyleczyć z danej choroby lub przeciwdziałać jej objawom, jeśli schorzenie jest nieuleczalne. W tej sytuacji chory zażywa więc "lek", który nie może zadziałać.

Ale są także inne rodzaje fałszerstw leków. Specyfik może zawierać inną substancję czynną niż ta, której potrzebujemy. Lek może zawierać też więcej zanieczyszczeń albo rozpadać się po zażyciu inaczej, niż powinien.

Efekty są opłakane dla pacjentów. Lek nie działa, pomaga słabiej niż powinien, działa inaczej lub wywołuje nieprzewidziane skutki uboczne. Co gorsza, sfałszowane leki możemy nieświadomie kupić nawet w aptece. 

Jak nie dać się oszukać

Ekspert zaznaczył, że ryzyko trafienia na sfałszowany lek rośnie, gdy kupujemy leki poza apteką. - Wielu z nas kupuje leki w internecie albo w nieuprawnionych miejscach, na przykład na siłowni lub w sklepie z odżywkami dla kulturystów - powiedział prof. Zbigniew Fijałek.

Prowadząca audycję Karolina Głowacka dodała, że w sieci pełno jest także ofert osób, które rzekomo zakończyły terapię i zostało im kilka opakowań leku, który chcą teraz odsprzedać. Często tak reklamują się właśnie oszuści.

Fałszerstwo, które zabija

Lekarz wskazał, że fałszowane są nie tylko popularne leki na potencję, ale również leki psychotropowe i onkologiczne. Nie jest to jednak koniec listy.

- W Azji i Afryce fałszowane są leki przeciwmalaryczne, antybiotyki, leki przeciwbólowe, przeciwastmatyczne... I tam umierają dziesiątki tysięcy ludzi - nie dlatego, że zostali otruci, tylko dlatego, że dostali nieskuteczne leki - powiedział prof. Fijałek.

Problem dotyczy także Polski i Europy. - W Polsce szacuje się, że wartość kupowanych sfałszowanych leków to 250 mln zł rocznie - dodał. Dziennikarka TOK FM zapytała, gdzie są władze, gdy życie i zdrowie obywateli jest zagrożone przez ten przestępczy proceder. - Często widać całkowitą bezradność państwa - skwitował prof. Fijałek.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

  • Jakie jest ryzyko, że kupimy w aptece sfałszowany lek?
  • Czy fałszowanie leków do domena mafii, czy chałupniczych przestępców?
  • Jak podróbki trafiają do apteki?

DOSTĘP PREMIUM