Dziś zaczęły się ferie w pięciu województwach. Na nartach za granicą przyda się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Uczniowie z pięciu województw - kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego - rozpoczynają dziś ferie.

Część wyjedzie z rodzinami zagranicę np na narty. Na zimowy wypoczynek warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Jest ona darmowa i dostępna od ręki w oddziałach NFZ. Dzięki niej w nagłych przypadkach możemy liczyć na bezpłatną pomoc lekarza, na takich zasadach jak obywatele danego kraju - przypomina Magdalena Hankiewicz z oddziału funduszu w Bydgoszczy.

- Nie wiadomo co nam się przydarzy za granicą. Może będziemy musieli skorzystać z jakichś świadczeń. Coś nam się może przydarzyć: przeziębienie, złamanie ręki... Karta jest po to, żeby przedstawić dowód na ubezpieczenie zdrowotne - tłumaczy Hankiewicz.

Przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić, jakie bezpłatne świadczenia przysługują nam w danym kraju. Jeśli uprawiamy sporty zimowe warto też wykupić dodatkowe, prywatne ubezpieczenie, bo w wielu krajach np w Czechach nie jest finansowane ratownictwo górskie.

TOK FM PREMIUM