MSZ Iranu wezwało polskiego dyplomatę. Padły mocne słowa ws. konferencji o Bliskim Wschodzie w naszym kraju

MSZ Iranu w niedzielę wezwało charge d'affaires ambasady Polski w Teheranie, by oficjalnie zaprotestować przeciw planowanej na luty w Warszawie międzynarodowej konferencji na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza wpływów Iranu w tym regionie.

W siedzibie resortu polskiemu dyplomacie powiedziano, że podjętą przez rząd Polski decyzję o byciu gospodarzem szczytu uważa się za "akt wrogości wobec Iranu". Usłyszał on również, że Teheran może zdecydować się na działania odwetowe - poinformowała państwowa agencja irańska IRNA.

- Polski charge d'affaires dostarczył wyjaśnień na temat konferencji i zapewnił, że nie ma ona antyirańskiego charakteru - dodała agencja.

W Polsce partia rządząca studzi nastroje. Eurodeputowany PiS Karol Karski zapewnia, że ostre słowa nie wiele tu zmieniają. - Mamy do czynienia z różną frazeologią. To jest polityka międzynarodowa. Jesteśmy sojusznikiem USA. Pewne nerwowe wypowiedzi zawsze padają, przykładajmy do nich jednak właściwą miarę – mówił Karski.

Innego zdania jest posłanka PO Joanna Mucha, która widzi tu wielkie zagrożenia dla relacji z naszymi europejskimi partnerami. Z całą pewnością zwiększa to zagrożenie dla nas. Osłabianie sojuszu z Europą, a pogłębianie sojuszu z Trumpem – co podkreślam, nie z całymi Stanami – jest dla nas szkodliwe – oceniła posłanka PO.

Są już pierwsze efekty organizacji konferencji w Polsce. Ministerstwo Kultury Iranu w wydanym w niedzielę oświadczeniu poinformowało, że zawiesza zaplanowany na koniec stycznia festiwal filmów polskich w Teheranie.

W piątek amerykański Departament Stanu i polskie MSZ poinformowały, że w dniach 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja ministerialna ws. budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wcześniej konferencję zapowiedział w rozmowie ze stacją Fox News sekretarz stanu Mike Pompeo, który mówił, że szczególna uwaga poświęcona zostanie wpływom Iranu w regionie Bliskiego Wschodu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
MSZ Iranu wezwało polskiego dyplomatę. Padły mocne słowa ws. konferencji o Bliskim Wschodzie w naszym kraju
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Głupi Polaczek, najwierniejszym kundlem Jankesów.

  Obszczeka i osika każdego, kogo mu wskażą...

 • e50504

  Oceniono 1 raz -1

  Husarzyki znów straciły doskonałą okazję by siedzieć cicho xD

 • getz54

  Oceniono 1 raz -1

  Jak cywilizowane państwa Unii Europejskiej ogłaszają w parlamencie debatę na temat Polski,
  łamania przez nią praworządności, prawa unijnego, zasad demokratycznego państwa, histeryczne wycie rozlega się z bunkra na Nowogrodzkiej na cały świat. Jakim prawem Niemcy i Francja mówią nam co mamy robic, dlaczego zabraniają nam reformowania naszego kraju, dlaczego gardzą nami za sojusz z Węgierską Republiką Orbana ? A tylko Donald Trump kazał
  Adrianowi Hemoroidzie zorganizowanie podobnej debaty w Polsce na temat Iranu, kulawego rozpiera duma. W lepiance na Nowogrodzkiej gościł niedawno kolegę Salviniego z Włoch, teraz
  organizował będzie na polecenie prezydenta USA nagonkę na kraje arabskie. Juz zapomniał on
  o katastrofalnej dla wizerunku Polski ustawie IPN, chce umościc Polskę w du&ach Trumpa i Netanjahu. Kulawy pluje w ten sposób na rękę która go karmi. Wstyd, wielki wstyd byc w tych czasach Polakiem. Znosic pogardę i lekcewazenie ludzi, którzy nie mogą zrozumiec, dlaczego Polska nie chce ich pomocy, opieki ? Bolszerwicy tak zohydzili Polskę, ze Trump gardzi Dudkiem jak pijanym indianinem, a Kaczyńskim niczym zacpanym Mexycanos. Gardzi tez wszystkimi Los Polacos ze takich przywódców sobie wybrali. A Unia Eurpejska ? A Unia poradzi sobie bez nas, tak samo jak bez naszych przyjaciół Węgrów i |Rumunów. Za 1009 lat znowu będziemy byc moze obchodzili rocznicę odzyskania niepodległości. Zdarza się.

 • tomaselli

  Oceniono 3 razy -1

  Moze troche wiecej szczegolow, nazwisko tego dyplomaty no i zrodlo informacji, bo nie sadze, ze ktokolwiek chcialby o takich sprawach rozmawiac z przedstawicielem niszowego radia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX