27. Finał WOŚP. Ile pieniędzy już zebrano?

"Pomaganie jest dziecinnie proste" - to hasło tegorocznej, organizowanej 27. raz, zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

O godz. 20.00 w niedzielę w całym kraju rozbłysły "światełka do nieba" – kulminacyjny moment 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do tego czasu zebrano prawie 53 mln zł. Fundacja w tym roku przeznacza pieniądze na sprzęt dla szpitali dziecięcych.

W tym roku w Warszawie "światełko do nieba" było nie jak do tej pory pokazem sztucznych ogni, lecz efektów laserowych. Szef WOŚP Jerzy Owsiak, powiedział, że orkiestra postanowiła w tym roku zrezygnować z pokazu sztucznych ogni, aby huk wystrzałów nie był przyczyną panicznych zachowań wśród zwierząt domowych. Opowiedział się za całkowitym zakazem używania sztucznych ogni.

Nie jest to jednak koniec 27. finału, ale jego kulminacyjny moment. Towarzyszące zbiórce imprezy i koncerty potrwają do północy.

Komisarz Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji ocenił, że WOŚP przebiega bezpiecznie. Poinformował, że nie ma informacji o niepokojących wydarzeniach.

Dzięki pozyskanym pieniądzom do szpitali trafić mają m.in. rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG, ultrasonografy i echokardiografy. Sprzęt – jak podają organizatorzy akcji – ma trafić do placówek z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takich, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy i udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

WOŚP można wesprzeć, m.in. wrzucając pieniądze do puszek wolontariuszy, wysyłając SMS-y i wpłacając środki online. Tradycyjnie trwają też internetowe aukcje charytatywne. Licytowane będą m.in. przedmioty podarowane przez znane osoby, dzieła sztuki i atrakcje.

W ramach 27. Finału WOŚP zapowiedziano licytację dzieła Józefa Brandta "Jarmark w Bałcie na Podolu", pracy Jerzego Kossaka "Szarża szwoleżerów w Somosierze" i dwóch obrazów Edwarda Dwurnika.

W akcję zaangażowali się politycy. Prezydent Andrzej Duda przekazał na WOŚP swe zdjęcie i góralską kurtkę, a jego małżonka Agata Kornhauser-Duda sukienkę z żakietem i zdjęcie. Licytowany jest wspólny dzień z przewodniczącym Donaldem Tuskiem w siedzibie Rady Europejskiej, trening bokserski z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem, lot balonem z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem, lot szybowcem z Robertem Biedroniem i ławka od prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

TOK FM gra z WOŚP! Licytuj dzień w naszej redakcji, zostań wydawcą serwisu informacyjnego. Zobacz tuta>>>

WOŚP wspierają sportowcy. Wylicytować można m.in. spotkanie i lunch z Robertem Lewandowskim oraz zaproszenie na obóz od jego żony Anny, dzień w górach z Andrzejem Bargielem, piłkę siatkową z autografami reprezentacji Polski z 2006 r., zestaw gadżetów z zimowej wyprawy na K2, rękawicę rajdową od Krzysztofa Hołowczyca, numer startowy Piotra Żyły z zawodów w Engelbergu, rękawice i koszulkę Krzysztofa Diablo Włodarczyka, rękawice rajdowe Kajetana Kajetanowicza i rakietę z autografem od Agnieszki Radwańskiej.

W akcję włączyli się też artyści. Na aukcji jest m.in. kolacja ze Zbigniewem Zamachowskim, spotkanie z Bartkiem Topą, obraz od Artura Barcisia, sukienka Beaty Kozidrak z festiwalu w Sopocie, gitara z podpisem Macieja Maleńczuka i podwójne zaproszenie do teatru od Janusza Gajosa. Na zainteresowanych czekają też np. praca namalowana przez orangutanicę Raję z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego oraz zestaw kaset i znaczków z Elvisem Presleyem.

Zbiórce towarzyszyć będą koncerty, happeningi, imprezy sportowe i inne wydarzenia organizowane przez sztaby. Wśród zapowiadanych atrakcji są m.in. biegi, spotkania, pokazy samochodów terenowych i zabytkowych.

Pierwszy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia 1993 r. WOŚP podaje, że w ciągu 26 lat udało się uzbierać około 951 mln zł.

TOK FM PREMIUM