Po ataku na Pawła Adamowicza apel o oddawanie krwi. Chodzi głównie o grupę 0Rh-

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku apeluje o zabezpieczenie krwi w związku z atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jak podaje Centrum, chodzi zwłaszcza o krew 0Rh minus.
Zobacz wideo

Apel pojawił się w niedzielę wieczorem na Facebooku. "Drodzy Dawcy, w związku z atakiem na Prezydenta Miasta Gdańska i koniecznością zabezpieczenia krwi bardzo prosimy o oddawanie tego cennego leku zwłaszcza przez osoby z grupą krwi 0RhD- (minus)" - napisano na profilu Centrum.

Dlaczego właśnie o tę grupę krwi apeluje Centrum? RCKiK wyjaśnia, że "w przypadkach nagłych krwawień, gdy nieznana jest grupa krwi pacjenta można bezpiecznie przetoczyć uniwersalne krwinki czerwone grupy O RhD-". Kieruje też osoby zainteresowanie pomocą do swoich stron, gdzie można dowiedzieć się, jak się przygotować do oddania krwi. W komentarzach pod postem internauci dopytują, czy mogą oddać krew i jak to zrobić.

Jednostki centrum krwiolecznictwa są czynne od godziny 7:00 rano. Do punktów poboru mogą zgłaszać się osoby w wieku od 18 do 65 lat, których masa ciała przekracza 50 kg.

Atak na Pawła Adamowicza w czasie finału WOŚP

Do ataku na Adamowicza doszło w Gdańsku w niedzielę wieczorem podczas odliczania do "Światełka do nieba" o godz. 20.00. Wtedy na scenę wtargnął mężczyzna, który dźgnął prezydenta nożem. Paweł Adamowicz z ranami serca, przepony i narządów jamy brzusznej trafił do szpitala, gdzie przeszedł pięciogodzinną operację. Przetoczono mu 41 jednostek krwi. 

Rzecznik prezydenta Magdalena Skorupka-Kaczmarek na konferencji powiedziała dziennikarzom, że jest on operowany. Jak poinformował prezydent Andrzej Duda, lekarze przywrócili Adamowiczowi akcję serca.

TOK FM PREMIUM