Jerzy Owsiak nie będzie kierować WOŚP. "Osobiście składam rezygnację"

Jerzy Owsiak, wieloletni prezes fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przestaje pełnić kierownicze funkcje w organizacji. Jego decyzja to pokłosie ataku na Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.

- Osobiście składam rezygnację z szefa fundacji, czyli z prezesa zarządu. Fundacja dalej będzie funkcjonowała. Ale może to ułatwi także wszystkim tym, którzy nawet dzisiaj nie pohamowali się, aby napisać obrzydliwe słowa w moim kierunku - zaznaczył Jerzy Owsiak oraz dodał, że nienawiść także w jego stronę i stronę fundacji "grzeje od 25 lat".

Dodał, że od tego czasu stacza boje z ludźmi, którzy mu grozili. - Niestety polski wymiar sprawiedliwości, a także policja kompletnie sobie z tym nie radzą. Nikt z tym nic nie robi. Proszę wejść na portale prawicowe i przeczytać rzeczy na mój temat - mówił. 

Tłumaczył, że dzisiaj policja zatrzymała osobę, która groziła prezydentowi Poznania Jackowi Jaśkowiakowi oraz Jackowi Sutrykowi, prezydentowi Wrocławia

- Do tej pory takie groźby były traktowane, jako krytyka. Spotykam się z tym także w wyrokach sądowych. Ten stopień krytyki w Polsce rozszerzył się w sposób haniebny. Zahacza o język faszystowski, nazistowski i o język gróźb. Ja się z tym spotykam - tłumaczył. 

Czytaj też: WOŚP 2019. Zebrano ponad 92 mln zł, ale wiele licytacji wciąż trwa

Podkreślił, że nie będzie już szefem fundacji, ale będzie dla niej pracował. - Ale nie będę już podejmować żadnych decyzji. Może w związku z tym wyluzują ci, którzy w Polsce dostali niesamowitą, otwartą przestrzeń do takich działań. Proszę mi podać wyrok sądowy, który by za taki język kogoś ukarał - podkreślił. 

Tłumaczył, że on ma taki wyrok, od którego będzie składać apelację.

- Wobec mnie też mówi się, że używam takiego języka. Że prezydent zginął, ponieważ my jesteśmy współautorami tego, co się stało. Nie mam nic więcej do powiedzenia. Dziękuję wszystkim, którzy byli z nami, nie poddajemy się. Ale może jeżeli mnie nie będzie, to może wszystkim tym szaleńcom, którzy mają nazistowskie pomysły... 

Czytaj też: Po ataku na Adamowicza groził w internecie prezydentom Poznania i Wrocławia. Teraz zajęła się nim policja

Jerzy Owsiak zaznaczył, że trudno mówić jednoznacznie o winie organizatorów oraz podziękował wszystkim Polakom, którzy byli z Orkiestrą. - Pan prezydent Paweł Adamowicz, zbierał razem z nami, był razem z nami i będzie z nami do końca świata i jeden dzień dłużej - podkreślił Jerzy Owsiak, dodając, że fundacja nie spocznie w kupowaniu potrzebnego sprzętu medycznego.

Atak na Pawła Adamowicza

Prezydent Gdańska trafił do szpitala po wczorajszym ataku w czasie koncertu zorganizowanego z okazji finału WOŚP. Gdy odliczano czas do rozpoczęcia "Światełka do nieba", na scenę wtargnął uzbrojony w nóż mężczyzna, który trzykrotnie dźgnął prezydenta. Paweł Adamowicz został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku z ranami serca, jamy brzusznej i przepony. Przez pięć godzin był operowany, a w czasie operacji przetoczono mu 41 jednostek krwi. Prezydent Gdańska nie oddychał po operacji samodzielnie, miał uszkodzone serce, wątrobę oraz nerki. 

Informację o śmierci podali lekarze w poniedziałek (14 stycznia) tuż po godzinie 15.00.

TOK FM PREMIUM