Po śmierci Pawła Adamowicza premier wskaże pełniącego obowiązki prezydenta Gdańska

Jeden z zastępców zmarłego Pawła Adamowicza ma zostać powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na pełniącego obowiązki prezydenta Gdańska.
Zobacz wideo

Według informacji PAP, wojewoda pomorski spotka się z zastępcami prezydenta Gdańska w najbliższym możliwym terminie, aby ustalić, kto spośród zastępców będzie pełnić funkcję p.o. prezydenta Gdańska. Chodzi m.in. o zapewnienie organizacji godnego pogrzebu, uroczystości żałobnych, okresu żałoby i "sprawne zarządzanie miastem w tej tragicznej sytuacji".

Zgodnie z art. 492 kodeksu wyborczego m.in. na skutek śmierci następuje wygaśnięcie mandatu prezydenta miasta, które jest równoznaczne z odwołaniem jego zastępcy lub zastępców. Stwierdza je komisarz wyborczy w terminie 14 dni. Postanowienie komisarza wyborczego o wygaśnięciu mandatu prezydenta przesyła się wojewodzie i przewodniczącemu rady gminy. W takiej sytuacji przeprowadza się przedterminowe wybory.

Zgodnie z art. 28 ustawy o samorządzie gminnym w przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta przed upływem jego kadencji, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta, pełni osoba wyznaczona przez premiera.

Paweł Adamowicz nie żyje

Prezydent Gdańska trafił do szpitala po wczorajszym ataku w czasie koncertu zorganizowanego z okazji finału WOŚP. Gdy odliczano czas do rozpoczęcia "Światełka do nieba", na scenę wtargnął uzbrojony w nóż mężczyzna, który trzykrotnie dźgnął prezydenta. Paweł Adamowicz został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku z ranami serca, jamy brzusznej i przepony. Przez pięć godzin był operowany, a w czasie operacji przetoczono mu 41 jednostek krwi. Prezydent Gdańska nie oddychał po operacji samodzielnie, miał uszkodzone serce, wątrobę oraz nerki. Informację o śmierci podali lekarze w poniedziałek (14 stycznia) tuż po godzinie 15.00.

DOSTĘP PREMIUM