Tusk: Pawle, obronimy Gdańsk, Polskę i Europę przed nienawiścią i pogardą. Tysiące ludzi uczciło pamięć Adamowicza

Tłumy na wiecach w całym kraju, które zorganizowano w proteście na atak, do jakiego doszło w niedzielę w Gdańsku. Paweł Adamowicz, raniony nożem przez 27-latka, zmarł kilkanaście godzin po ataku. W wiecu w Gdańsku wziął udział Donald Tusk.

W Gdańsku przed pomnikiem Neptuna zapłonęły znicze. Wiec przyciągnął nieprzebrane tłumy ludzi. Jak mówiły osoby, z którymi rozmawiał reporter TOK FM, żadnego gdańszczanina nie powinno na wiecu zabraknąć. - Paweł Adamowicz był człowiekiem bezpośrednim. Jak chodził ulicami miasta nie miał żadnej ochrony, każdy mógł do niego podejść - wspominała jedna z uczestniczek manifestacji.  - Dla prezydenta Adamowicza Gdańsk był obok rodziny najważniejszy - mówił wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Specjalnie z Brukseli przyjechał do Gdańska Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. - Jesteśmy tu dzisiaj jako Twoi przyjaciele. Musiałeś czekać tak długo, aż do tak tragicznej chwili, żeby zobaczyć już stamtąd, z góry, ilu masz tych przyjaciół. Tu w Gdańsku - dziesiątki tysięcy - mówił. - Chcę ci dzisiaj, kochany Pawle obiecać, że dla ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą - mówił, nawiązując do "Modlitwy o wschodzie słońca" pieśni, którą wykonywał Jacek Kaczmarski. Tekst to wiersz autorstwa Natana Tenenbauma.

- Pawle, byłeś zawsze tam, gdzie trzeba było pokazać piękną i odważną twarz - dodał Tusk.

Bardzo wielu uczestników przyciągnął marsz, który zorganizowano w Warszawie.  Przyszli z biało-czerwonymi flagami, widać było tablice z napisem: Stop nienawiści. Pamięć Pawła Adamowicza uczczono minutą ciszy. Sprzed Pałacu Kultury i Nauki zabrani przeszli w stronę Zachęty. To tam - przypomnijmy - 16 grudnia 1922 roku został zastrzelony prezydent RP Gabriel Narutowicz. Mordu dokonał Eligiusz Niewiadomski.

W całym kraju odbyło się kilkadziesiąt podobnych manifestacji. Tysiące osób zebrały się m.in. na wiecach w Szczecinie, Poznaniu.

W stolicy o północy zacznie się żałoba, ogłoszona przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Jak zapowiedział Andrzej Duda, w dniu pogrzebu prezydenta Gdańska w całym kraju ogłosi żałobę narodową.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM