Tusk: Pawle, obronimy Gdańsk, Polskę i Europę przed nienawiścią i pogardą. Tysiące ludzi uczciło pamięć Adamowicza
W Gdańsku przed pomnikiem Neptuna zapłonęły znicze. Wiec przyciągnął nieprzebrane tłumy ludzi. Jak mówiły osoby, z którymi rozmawiał reporter TOK FM, żadnego gdańszczanina nie powinno na wiecu zabraknąć. - Paweł Adamowicz był człowiekiem bezpośrednim. Jak chodził ulicami miasta nie miał żadnej ochrony, każdy mógł do niego podejść - wspominała jedna z uczestniczek manifestacji. - Dla prezydenta Adamowicza Gdańsk był obok rodziny najważniejszy - mówił wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Specjalnie z Brukseli przyjechał do Gdańska Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. - Jesteśmy tu dzisiaj jako Twoi przyjaciele. Musiałeś czekać tak długo, aż do tak tragicznej chwili, żeby zobaczyć już stamtąd, z góry, ilu masz tych przyjaciół. Tu w Gdańsku - dziesiątki tysięcy - mówił. - Chcę ci dzisiaj, kochany Pawle obiecać, że dla ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą - mówił, nawiązując do "Modlitwy o wschodzie słońca" pieśni, którą wykonywał Jacek Kaczmarski. Tekst to wiersz autorstwa Natana Tenenbauma.
- Pawle, byłeś zawsze tam, gdzie trzeba było pokazać piękną i odważną twarz - dodał Tusk.
Bardzo wielu uczestników przyciągnął marsz, który zorganizowano w Warszawie. Przyszli z biało-czerwonymi flagami, widać było tablice z napisem: Stop nienawiści. Pamięć Pawła Adamowicza uczczono minutą ciszy. Sprzed Pałacu Kultury i Nauki zabrani przeszli w stronę Zachęty. To tam - przypomnijmy - 16 grudnia 1922 roku został zastrzelony prezydent RP Gabriel Narutowicz. Mordu dokonał Eligiusz Niewiadomski.
W całym kraju odbyło się kilkadziesiąt podobnych manifestacji. Tysiące osób zebrały się m.in. na wiecach w Szczecinie, Poznaniu.
W stolicy o północy zacznie się żałoba, ogłoszona przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Jak zapowiedział Andrzej Duda, w dniu pogrzebu prezydenta Gdańska w całym kraju ogłosi żałobę narodową.
DOSTĘP PREMIUM
- "To zbrodnia". Reżim Asada nie dopuszcza pomocy do ofiar? "Ludzie pod gruzami są skazywani na śmierć"
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- PiS dofinansuje SOR-y, ale tylko tam, gdzie ma poparcie. "Wyborcy opozycji nie zasługują na dobrą opiekę medyczną"
- Mrożenie cen energii jak "branie tabletki przeciwbólowej, gdy ząb jest do wyrwania". Ekspert o krótkowzroczności rządu
- Trzęsienie ziemi w Turcji. Uwięzieni pod gruzami proszą o pomoc przez Twittera. "Nie mogę się wydostać. Pomóżcie mi"
- USA sprzedadzą Polsce wyrzutnie HIMARS. "Za 10 mld dolarów"
- Daniel Obajtek chwali się, że Orlen obniżył ceny diesla. "Znowu się pomylili"
- Łotwa. Pod Rygą płonie fabryka dronów, które trafiały do Ukrainy
- "Siła kłamstwa" na sejmowej komisji. Opozycja o Świrskim i KRRiT. "Próba represji i zastraszania"
- Przemoc psychiczna nie zostawia śladów w postaci siniaków. Dlatego tak trudno ją zauważyć