Bartłomiej Sienkiewicz o ataku na Adamowicza: To mord polityczny. Nienawidzimy się na skraju wojny domowej

Zdaniem Bartłomieja Sienkiewicza, byłego ministra spraw wewnętrznych, zabezpieczenie imprezy, na której doszło do ataku na Pawła Adamowicza, nie jest istotą problemu. - Albo ten mord polityczny będzie momentem, w którym jesteśmy w stanie powstrzymać tę wojnę domową, albo będziemy mieć następne nieszczęścia - podkreślił gość TOK FM.
Zobacz wideo

Bartłomiej Sienkiewicz mówił w Poranku Radia TOK FM, że Gdańsk ostatnich paru dekad był miastem Pawła Adamowicza, który jego zdaniem, był twórcą rozkwitu tego miasta.

- Był często trochę obok życia politycznego, ale z jednym credo: najważniejszy jest Gdańsk. Był demonstracją tego, czym Gdańsk chciałby być i jest: przesłaniem nowoczesnej Polski. Miasta otwartego, życzliwego, które niesie pewien zestaw wartości, jako społeczność. Miasto to nie kamienice, tylko ludzie. Był człowiekiem niezwykle serdecznym i ciepłym - wspominał były minister spraw wewnętrznych.

Atak na Pawła Adamowicza. "To mord polityczny"

Gość Jana Wróbla zaznaczył, że ochrona niedzielnej imprez - podczas której zaatakowano Pawła Adamowicza - nie wydaje mu się teraz zasadniczym tematem. 

- Nie ma żadnej siły, która jest w stanie powstrzymać zło. Jeśli ma się ono dokonać, to się dokonuje. Państwa, które mają bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa, też nie są w stanie uniknąć tego rodzaju dramatów. Zło się wylało w Gdańsku - tłumaczył.

Według Bartłomieja Sienkiewicza, zastanawianie się nad kwestią zabezpieczeń jest "rozbieraniem rzeczy na drobne, nie jest istotą sprawy". - Takie wypadki się zdarzają. Nasze życie publiczne do tej pory było wyjątkowo bezpieczne. Nikt nie budował zapór. Urzędnicy samorządowi nie chodzą z osobistą obstawą policji. To jest jeden z objawów pokoju społecznego, że nie dochodzi do sytuacji, w której trzeba strzec każdego urzędnika publicznego, jakby to był minister do walki z terrorem - wyjaśniał. 

Podkreślił jednak, że nie można mówić o incydencie. 

- Prawda jest taka: w Polsce popełniono mord polityczny i koniec kropka. Urzędujący prezydent w trakcie wykonywania swoich czynności służbowych został zamordowany z przyczyn politycznych, co zostało wykrzyczane ze sceny. To czy ten ktoś był zaburzony, nie ma żadnego znaczenia dla oceny tego wydarzenia - mówił gość TOK FM oraz tłumaczył jego przyczyny: - Ten mord polityczny nie wziął się znikąd. To efekt pewnej atmosfery, która się w Polsce zagęszcza od paru lat. Pytanie, czy on jeszcze bardziej zdewastuje republikę i życie publiczne, czy stanie się momentem jakiejś zmiany. Jestem sceptykiem w tej sprawie.

Sienkiewicz zaznaczył, że wystarczy wejść do mediów społecznościowych, aby "wiedzieć, że przyczyny, które doprowadziły do śmierci Pawła Adamowicza, nie ustały".
- Nienawidzimy się na skraju wojny domowej. Albo ten mord polityczny będzie momentem, w którym jesteśmy w stanie powstrzymać tę wojnę domową, albo będziemy mieć następne nieszczęścia. To jest istota sprawy - podkreślił.

Bartłomiej Sienkiewicz: Jestem wstrząśnięty materiałem TVP

Były minister spraw wewnętrznych tłumaczył w TOK FM, że nietrudno jest wskazać na powody obecnej sytuacji.

- Przyczyną tego jest absolutna swoboda, a niekiedy świadoma działalność publicznych mediów, które podsycają nienawiść, a nie łagodzą. Jestem wstrząśnięty wczorajszym (14 stycznia) materiałem TVP, który kontrastuje z próbą urządzenia przez prezydenta wspólnego marszu, który był kulą w płot i wczorajsze "Wiadomości" to potwierdzają - mówił gość Jana Wróbla o materiałach w publicznej telewizji. Do sprawy odniósł się na Twitterze m.in. Roman Giertych, który zwrócił uwagę, że w programie informacyjnym Jedynki winą za mowę nienawiści obciążono przyjaciół Pawła Adamowicza, w tym Donalda Tuska. 

- Nie chodzi o to, żeby bić się teraz w cudze piersi i robić za PiS rachunek sumienia. Łatwość oskarżeń nie wyprowadza nas z istoty problemu. Istotą jest to jak się wszyscy mamy cofnąć o krok i czy to się nam uda. Jeśli się nie uda, to czekają nas następne mordy polityczne. Zawsze znajdzie się ktoś, kto wyszedł z więzienia, ktoś skrzywdzony, ktoś zaburzony. Zawsze się znajdzie jakiś kamerton, który tę falę odbierze. Problem polega na tym, czy jest to ostatnie morderstwo polityczne w Polsce, czy nie. I tu jest pytanie, co z tym zrobić - mówił Bartłomiej Sienkiewicz. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • jakie działania powinny zostać podjęte?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM