Bartłomiej Sienkiewicz o ataku na Adamowicza: To mord polityczny. Nienawidzimy się na skraju wojny domowej

Zdaniem Bartłomieja Sienkiewicza, byłego ministra spraw wewnętrznych, zabezpieczenie imprezy, na której doszło do ataku na Pawła Adamowicza, nie jest istotą problemu. - Albo ten mord polityczny będzie momentem, w którym jesteśmy w stanie powstrzymać tę wojnę domową, albo będziemy mieć następne nieszczęścia - podkreślił gość TOK FM.
Zobacz wideo

Bartłomiej Sienkiewicz mówił w Poranku Radia TOK FM, że Gdańsk ostatnich paru dekad był miastem Pawła Adamowicza, który jego zdaniem, był twórcą rozkwitu tego miasta.

- Był często trochę obok życia politycznego, ale z jednym credo: najważniejszy jest Gdańsk. Był demonstracją tego, czym Gdańsk chciałby być i jest: przesłaniem nowoczesnej Polski. Miasta otwartego, życzliwego, które niesie pewien zestaw wartości, jako społeczność. Miasto to nie kamienice, tylko ludzie. Był człowiekiem niezwykle serdecznym i ciepłym - wspominał były minister spraw wewnętrznych.

Atak na Pawła Adamowicza. "To mord polityczny"

Gość Jana Wróbla zaznaczył, że ochrona niedzielnej imprez - podczas której zaatakowano Pawła Adamowicza - nie wydaje mu się teraz zasadniczym tematem. 

- Nie ma żadnej siły, która jest w stanie powstrzymać zło. Jeśli ma się ono dokonać, to się dokonuje. Państwa, które mają bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa, też nie są w stanie uniknąć tego rodzaju dramatów. Zło się wylało w Gdańsku - tłumaczył.

Według Bartłomieja Sienkiewicza, zastanawianie się nad kwestią zabezpieczeń jest "rozbieraniem rzeczy na drobne, nie jest istotą sprawy". - Takie wypadki się zdarzają. Nasze życie publiczne do tej pory było wyjątkowo bezpieczne. Nikt nie budował zapór. Urzędnicy samorządowi nie chodzą z osobistą obstawą policji. To jest jeden z objawów pokoju społecznego, że nie dochodzi do sytuacji, w której trzeba strzec każdego urzędnika publicznego, jakby to był minister do walki z terrorem - wyjaśniał. 

Podkreślił jednak, że nie można mówić o incydencie. 

- Prawda jest taka: w Polsce popełniono mord polityczny i koniec kropka. Urzędujący prezydent w trakcie wykonywania swoich czynności służbowych został zamordowany z przyczyn politycznych, co zostało wykrzyczane ze sceny. To czy ten ktoś był zaburzony, nie ma żadnego znaczenia dla oceny tego wydarzenia - mówił gość TOK FM oraz tłumaczył jego przyczyny: - Ten mord polityczny nie wziął się znikąd. To efekt pewnej atmosfery, która się w Polsce zagęszcza od paru lat. Pytanie, czy on jeszcze bardziej zdewastuje republikę i życie publiczne, czy stanie się momentem jakiejś zmiany. Jestem sceptykiem w tej sprawie.

Sienkiewicz zaznaczył, że wystarczy wejść do mediów społecznościowych, aby "wiedzieć, że przyczyny, które doprowadziły do śmierci Pawła Adamowicza, nie ustały".
- Nienawidzimy się na skraju wojny domowej. Albo ten mord polityczny będzie momentem, w którym jesteśmy w stanie powstrzymać tę wojnę domową, albo będziemy mieć następne nieszczęścia. To jest istota sprawy - podkreślił.

Bartłomiej Sienkiewicz: Jestem wstrząśnięty materiałem TVP

Były minister spraw wewnętrznych tłumaczył w TOK FM, że nietrudno jest wskazać na powody obecnej sytuacji.

- Przyczyną tego jest absolutna swoboda, a niekiedy świadoma działalność publicznych mediów, które podsycają nienawiść, a nie łagodzą. Jestem wstrząśnięty wczorajszym (14 stycznia) materiałem TVP, który kontrastuje z próbą urządzenia przez prezydenta wspólnego marszu, który był kulą w płot i wczorajsze "Wiadomości" to potwierdzają - mówił gość Jana Wróbla o materiałach w publicznej telewizji. Do sprawy odniósł się na Twitterze m.in. Roman Giertych, który zwrócił uwagę, że w programie informacyjnym Jedynki winą za mowę nienawiści obciążono przyjaciół Pawła Adamowicza, w tym Donalda Tuska. 

- Nie chodzi o to, żeby bić się teraz w cudze piersi i robić za PiS rachunek sumienia. Łatwość oskarżeń nie wyprowadza nas z istoty problemu. Istotą jest to jak się wszyscy mamy cofnąć o krok i czy to się nam uda. Jeśli się nie uda, to czekają nas następne mordy polityczne. Zawsze znajdzie się ktoś, kto wyszedł z więzienia, ktoś skrzywdzony, ktoś zaburzony. Zawsze się znajdzie jakiś kamerton, który tę falę odbierze. Problem polega na tym, czy jest to ostatnie morderstwo polityczne w Polsce, czy nie. I tu jest pytanie, co z tym zrobić - mówił Bartłomiej Sienkiewicz. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • jakie działania powinny zostać podjęte?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Bartłomiej Sienkiewicz o ataku na Adamowicza: To mord polityczny. Nienawidzimy się na skraju wojny domowej
Zaloguj się
 • leon_witold

  Oceniono 12 razy 6

  Kurski zeszmacił się już kompletnie!!!! Ale co się dziwić, kłamstwa i łgarstwa to jego natura !!!

 • rbik53

  Oceniono 9 razy 5

  .
  ….. taaa…… nie sędzia, nie prokurator, nie "fałszywi" świadkowie, lecz, jakoś dziwnie, bandycie do łba naszło, że to PO wsadziło go do pierdla....

  Za tym stoją: pisowska, ordynarna, bezczelna, kłamliwa propaganda z Kurskim, Kaczyńskim, Macierewiczem i tą tłustą babą na czele.
  Wspomagany przez Kościół, który zapoczątkował falę nienawiść do Owsiaka, PiS dopiął swego.

 • wujekdolf

  Oceniono 9 razy 5

  najlepsze rozwiązanie : odsunąć pisiory od władzy na kolejne 8 lat...

 • eski57

  Oceniono 9 razy 3

  Prezes Jarosław Kaczyński powinien przejść na emeryturę i wycofać się z udziału w polityce !

 • fields1

  Oceniono 3 razy 3

  Stop schizofrenii !!!!!

 • ukos

  Oceniono 2 razy 2

  To Palacz Kukły Prezydenta RP (to nazwa własna, dlatego wielkimi literami) z chorobliwej żądzy władzy wszczął tę nienawistną zimną wojnę domową, teraz już na skraju gorącej.

 • miw.d

  Oceniono 1 raz 1

  Plastelinowa szopa jakiejś chemiczki w I programie TV, to wyraz zapewne najwyższego
  uznania dla Pana Owsiaka i Pani Gronkiewicz

 • rastablaster

  Oceniono 3 razy -1

  Lata mijają a TOK FM jak judził, tak judzi.

 • harry_kallahan

  Oceniono 4 razy -2

  Min. Sienkiewicz chyba trochę przesadza. Raczej przecenia znaczenie polityków dla ludzi. Społeczeństwo spokojniej i szybciej niż Mu się zdaje przejdzie na tym morderstwem, było nie było, do codzienności... Chociaż sprawa ta będzie paliwem różnych kampanii do poziomu absurdu, a i sam zabity... Adamowicz już załapał się na beatyfikację. Tacy jesteśmy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX