MON "skontroluje merytorycznie" ławki niepodległości. Ale winę za to, że zżera je rdza, przypisuje samorządom

Internauta zaalarmował, że słynne ławki niepodległości już zżera rdza. MON zapowiada kontrolę instalacji, ale jednocześnie podkreśla, że za ławki odpowiedzialność ponosi samorząd.

W weekend pisaliśmy na tokfm.pl o internaucie, który wstawił na Twittera bardzo niepokojące zdjęcia ławek niepodległości. Na fotografiach widać, że na instalacjach, za które resort obrony chciał przeznaczył 3,5 mln złotych, już pojawia się rdza.

Rdza pojawia się głównie na spawach. Tak wygląda ławka, postawiona przed Starostwem Powiatowym w Pruszkowie. 

Rdza na ławce niepodległościRdza na ławce niepodległości tokfm.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada przeprowadzenie "kontroli merytorycznej" ławek. Resort przekonuje, że kontrola ta nie wynika ze zdjęć w mediach, a jest to  standardowe działanie zapisane w umowie z samorządami. - Ministerstwo Obrony Narodowej zawsze monitoruje realizację umów w ramach projektów, które prowadzi i dofinansowuje - przekonuje MON w oświadczeniu wysłanym do TOK FM. Na czym będzie polegać "kontrola merytoryczna"? - Monitoring będzie miał na celu sprawdzenie wykonanie zadania przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym m.in. funkcjonalności i walorów estetycznych ławek – czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie resort podkreśla, że "za wykonanie Ławek Niepodległości odpowiedzialne są jednostki samorządu terytorialnego". - Zgodnie z umowami, są one zobowiązane m.in. do utrzymania obiektu w dobrym stanie technicznym, ponoszenia kosztów energii elektrycznej i dostępu do Internetu, konserwacji i przeglądów, a także zachowania walorów edukacyjnych, zgodnie z zaleceniami producentów i wykonawców – przypomina MON.

Jak dodaje resort, w umowach zawarto gwarancje usunięcia ewentualnych niedoróbek czy błędów technicznych. MON podkreśla, że to zadanie dla samorządów. - Jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane do nadzoru prawidłowości wykonania umowy na budowę ławki z wykonawcą i zgłoszenia ewentualnych reklamacji w związku z nieprawidłowością ich wykonania - informuje resort. 

To nie pierwsze problemy z ławkami niepodległości. Internauci nabijali się, że bardziej przypominają otwarte trumny czy laptopy, niż obiekty do siedzenia. Zwracano też uwagę, że z ławek odchodzi już farba.

Ławka NiepodległościŁawka Niepodległości Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

TOK FM PREMIUM