Czy zamach na Adamowicza zmieni polityków i TVP? "Istniało częściowe przyzwolenie na ataki na WOŚP"

Dr Mikołaj Winiewski mówił w TOK FM, że przyzwolenie na nienawistne komentarze w polskiej debacie publicznej mogło mieć wpływ na wybór miejsca i ofiary przez zamachowca. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł wczoraj w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożem w niedzielę wieczorem. Polityk brał udział w finale WOŚP.

Dr Mikołaj Winiewski z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego mówił w programie A Teraz na Poważnie, że panująca w Polsce atmosfera agresji politycznej mogła mieć wpływ na zachowanie zamachowca w Gdańsku

- Nawet jeżeli nie w kierowaniu zachowaniem sprawcy, to w wyborze ofiary czy miejsca. Upatrywałbym tego w kontekście stworzenia pewnej normy, zwłaszcza wobec Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Jurka Owsiaka, którzy od wielu lat są atakowani - wyjaśniał ekspert, dodając, że panowało przynajmniej częściowe przyzwolenie na hejt.

Zaznaczył jednak, że na zachowanie sprawcy wpływa wiele czynników.

Nazywali Adamowicza "Niemcem, złodziejem, mafiozą"

Zdaniem gościa TOK FM zamach na prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, nie zmieni nic w sporze politycznym. 

- Szok minie, wzmożenie musi opaść - podkreślił. 

Zaznaczył, że sytuacja, w której ginie przedstawiciel jednej strony bardzo ostrego konfliktu politycznego, nie sprzyja dyskusji ani pojednaniu. - O ile w mediach mainstreamowych utrzymywany jest jednak pewien poziom wypowiedzi i narracji, to już w internecie pojawiła się masa dość dramatycznych wypowiedzi. Skrajnie prawicowy internet wybuchł w dość obrzydliwy sposób, bo on ma taką tendencję - wyjaśniał dr Winiewski. 

Prowadzący program, Mikołaj Lizut, przypomniał, jak określano Pawła Adamowicza w internecie oraz w telewizji publicznej. - Że był Niemcem, złodziejem, że propagował homoseksualizm, deprawował dzieci, był komunistą, mafiozą, unijną marionetką, obrońcą układu, chuliganem i napastnikiem - cytował media związane z obecną władzą dziennikarz. 

Czytaj też: Internet #MuremZaOwsiakiem. Jest petycja, aby Owsiak nie rezygnował z kierowania WOŚP

- Nie wiemy, jakie są bezpośrednie motywacje sprawcy. Dopatrywałbym się rozluźnienia, tego, że media publiczne, że "Wiadomości" dość otwartym tekstem bez przedstawienia racji, bez oddania głosu rzucają różne oskarżenia i deprecjonują daną osobę. To w jakimś sensie mogło przyczynić się do tego, że ta osoba (prezydent Gdańska - red.) stała się głównym złym dla tego pana - tłumaczył specjalista.

Politycy dostosowują się do medium, którego używają

Gość TOK FM zaznaczył, że jeśliby wstrząs, którym jest śmierć prezydenta Gdańska, zmienił używany w polityce język, wówczas mielibyśmy szansę na zmianę otaczającej nas rzeczywistości. Wyjaśniał, że politycy musieliby opamiętać się z używaniem dużych kwantyfikatorów oraz zarzucaniem złych intencji swoim przeciwnikom politycznym. 

Prowadzący program Mikołaj Lizut, zwrócił uwagę, że niektórzy upatrują brutalizacji języka w używanym przez polityków medium - internecie.

- Politycy dostosowują się do tego medium i zaczynają się wpisywać w tę (brutalną - red.) narrację. A większość ludzi odbiera informacje właśnie z internetu. Media tradycyjne, które są w jakiś sposób monitorowane, edytowane i redagowane, przestają mieć taki wpływ na przekaz - podsumował dr Winiewski.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • czy w mediach możemy zaobserwować wzrost agresji?
 • czy po zamachu na Pawła Adamowicza można spodziewać się pojednania obozów politycznych?
 • jakie były nastroje po katastrofie w Smoleńsku?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Czy zamach na Pawła Adamowicza w Gdańsku zmieni polityków? Dr Mikołaj Winiewski z UW w TOK FM
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 7 razy 3

  Ta śmierc niczego nie zmieni w zachowaniu bolszewików. Adrian Dudek nie kryje zawodu, ze
  w Polsce obalenie komunizmu odbyło się bezkrwawo. Kulawy wyzywa Polaków od kanalii,
  zdradzieckich mord, zupełnie jak Piłsudski. Macierewicz bandytów z ONR nazywa patriotami, i twierdzi, ze tylko oni będą gotowi bronic ojczyzny do ostatniej kropli krwi. To przelewanie krwi
  jest jakimś traumatycznym doznaniem po patriotycznej literaturze pisanej ku pokrzepieniu serc przez Sienkiewicza, po poezji Mickiewicza, Słowackiego, Broniewskiego, po obrazach Matejki.
  PiS zeszmacił Polskę, jak wszystko czego dotknął. Bojówkom PiS wolno wieszac na szubienicach portrety europarlamentarzystów z PO, na Nowogrodzkiej boki zrywają ze śmiechu.
  Bojówkom PiS-owskim wolno obchodzic urodziny kolegi Hitlrea w lesie, Jezow nie widzi w tym nic złego, jego prokuratorzy nie pozwolą ich ukarac. Tropienie Zydów to ulubione zajęcie kościoła katolickiego i bojówek bolszewickich. Nowogrodzka szczuje swoich przyjaciół z ONR
  na obcych ideowo Polaków. Jeszcze czeka nas za kadencji tych rządów kolejne Jedwabne,
  następny Narutowicz. Musi by krwawo, na tej krwi mają się utuczyc nowi bohaterowie, którzy ze strachu nie wzięli udziału w czasach walki o obalenie komunizmu, gdy odwaga była na wagę złota. Śmierc Pana Adamowicza spowoduje jedno, nie będzie wcześniejszych wyborów do parlamentu, podpiszą ten kulawy budzet i nie zaryzykują oddania władzy z powodu swojej nikczemności.

 • gebe14

  Oceniono 3 razy 1

  ja bym ich oskarżył o podżeganie.. jak nie o udział

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy -4

  Istniala krytyka tej dziwnej fundacji i jej rownie dziwnych przeplywow miedzy spolkami mrowka cala i melon. Naturalna krytyka nietransparentnego podmiotu dzialajacego w przestrzenii publicznej. Jednak nie przypominam sobe zeby ktos z prawicy podzegal do atakow na ta fundacje. Przeciwnie sporo osob niezgadzajacych sie nz dizlalnoscia tego Pana wplacalo rowniez fundusze a KK od wikarego po episkopat od lat nieformalnie udzielal schronienia wolontariuszom czy wspieral materialnie idee zakupow sprzetu medycznego.

 • miloz1

  Oceniono 9 razy -5

  Specjalista uczciwie przyznaje, że nie wie jakie były motywy działania sprawcy. Nie przeszkadza mu to jednak w następnym zdaniu ocenić, że "wiadomości" mogły podżegać go do zbrodni. Ja też nie wiem jakie były motywy, więc nie śmiałbym w obliczu takiej tragedii wskazywać potencjalnych współsprawców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX