Wybory do europarlamentu 2019. Jak wygląda głosowanie?

Wybory do europarlamentu odbędą się w maju 2019 roku. W Polsce termin elekcji to 26 maja. Jak wygląda głosowanie? Czy różni się od wyborów do Sejmu i Senatu?

Oprócz tego, że wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie - czyli głosuje się na konkretną osobę, każdy kraj decyduje o kształcie przeprowadzanych u siebie wyborów. Musi jednak zagwarantować równość płci i tajność głosowania. 

Wybory do europarlamentu - jak wygląda głosowanie?

Do głosowania uprawnione są osoby mające co najmniej 18 lat. Tak jest prawie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wyjątkiem jest jedynie Austria, gdzie na kandydata na europosła zagłosować mogą już 16-latkowie. Poza tym w Polsce, by wziąć udział w wyborach do europarlamentu, trzeba mieć pełnię praw publicznych i wyborczych. W lokalu wyborczym zaś trzeba mieć ze sobą dokument ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport). 

By kandydować w wyborach europejskich, trzeba mieć skończone 21 lat, nie być karanym za przestępstwo popełnione umyślnie, ścigane z oskarżenia publicznego, i od co najmniej pięciu lat mieszkać w Polsce albo innym kraju unijnym. 

Wybory do europarlamentu - kogo wybieramy?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego mandaty przysługujące danemu krajowi przydzielane są na podstawie liczby ludności poszczególnych państw członkowskich. Oznacza to, że im kraj ma więcej obywateli, tym większa jest jego reprezentacja w europarlamencie. Co ważne, wybory do europarlamentu są jedynymi bezpośrednimi wyborami do instytucji unijnych. Tym bardziej więc warto brać w nich udział. 

Eurodeputowani zasiadają w PE według podobieństwa poglądów politycznych, a nie narodowości. Tzn. że frakcję tworzą deputowani o podobnych poglądach z różnych krajów. Nie jest więc tak, że np. wszyscy deputowani z Polski są w jednym ugrupowaniu. Np. europosłowie wybrani z list Platformy Obywatelskiej weszli w skład Europejskiej Partii Ludowej, zaś deputowani reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość zasilili frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. 

Wybory do europarlamentu - okręgi wyborcze w Polsce

Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych do europarlamentu. 

Okręg 1 to województwo pomorskie,
okręg 2 to woj. kujawsko-pomorskie,
okręg 3 to woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie,
okręg 4 - woj. to Warszawa i osiem powiatów woj. mazowieckiego;
okręg 5 to 4 miasta na prawach powiatu i 29 powiatów województwa mazowieckiego; okręg 6 to woj.  woj. łódzkie,
okręg 7 to woj. wielkopolskie;
okręg 8 - woj. lubelskie;
okręg 9 - to woj. podkarpackie;
okręg 10 to woj. małopolskie i świętokrzyskie;
okręg 11 to woj. śląskie;
okręg 12 to woj. dolnośląskie i opolskie;
okręg 13 stanowi zaś woj. lubuskie i zachodniopomorskie. 

DOSTĘP PREMIUM