Brexit: Theresa May przegrała historyczne głosowanie. Izba Gmin odrzuciła propozycję umowy

Brexit w formule wynegocjowanej przez Theresę May nie dojdzie do skutku. Izba Gmin odrzuciła propozycję umowy przedstawioną przez premier Wielkiej Brytanii.
Zobacz wideo

Przeciwko projektowi umowy dotyczącej tego, jak ma przebiegać brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, przedstawionemu przez Theresę May głosowało 432 posłów, a za było 202. To najwyższa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

Brexit. Theresa May przegrywa głosowanie w Izbie Gmin. Co teraz?

Premier Theresa May ma teraz ledwie kilka dni na to, by przedstawić plany dotyczące następnych kroków. Mówi o tym procedura przyjęta zaledwie w ubiegłym tygodniu. Wedle przewidywań scenariusz zostanie zaprezentowany znacznie wcześniej - jeszcze przed poniedziałkiem. Sama May w krótkim wystąpieniu przyznała, że pierwszym zadaniem przed dalszymi działaniami dotyczącymi brexitu będzie potwierdzenie zaufania parlamentu wobec jej rządu. 

Brexit? Brak brexitu? Nowe referendum? 

Co się może stać? Wśród możliwych scenariuszy są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury brexitu na mocy art. 50 traktatów lub nawet wyjście z UE bez umowy, czyli tzw. twardy brexit, a także organizacja drugiego referendum. Zgodnie z planem, Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku. 

Brexit i nowe wybory? Wniosek o wotum nieufności

Już po przegranym przez Theresę May głosowaniu lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn złożył wniosek o wotum nieufności dla jej rządu. Do głosowania dojdzie w środę.

Zgodnie z parlamentarnymi procedurami wniosek o wotum nieufności będzie najprawdopodobniej poddany pod głosowanie tuż po cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi, zaplanowanej na środowe południe (godzina 13 czasu polskiego).

TOK FM PREMIUM